1784 yılında kurulan ve Amerika’nın en köklü bankası olan BNY Mellon, 2021 yılının sonunda bitcoin piyasasına giriş yapacağını açıkladı.

Bugün BNY Mellon Bankası’nın yaptığı açıklama, kripto paralar dahil tüm dijital varlıklarla ilgilenen yatırımcılara hizmet vermeyi planladıkları hakkındaydı. Buna göre bütün dijital varlıklarla ilişki olarak yeni bir dijital saklama birimi oluşturulacak. BNY Mellon’ın dijitalden sorumlu yöneticisi Roman Regelman, Wall Street Journal’a verdiği demeçte dijital varlıklar ilgili düşüncelerine yer verdi. Regelman tüm dijital varlıkların gelecekte ana akım finansın bir parçası haline geleceğini ifade etti.

Bu birimde henüz hangi isimlerin olacağına dair herhangi bir bilgi olmasa da bu birimin sıfırdan kurulmadığını açıklandı. Buna göre BNY Mellon Bankası yıl sonunda gerçekleştirileceği projede birden fazla ortak ile çalışacak. Verilere göre bankanın saklama hizmeti altında 41.1 trilyon dolarlık varlık bulunuyor. Yönetimi altında ise 2.2 trilyon dolarlık varlık var ve BNY Mellon 35 ülkede faaliyet göstermekte.

BNY Mellon Bankasının yapmış olduğu bu açıklama, Mastercard’ın kripto para pazarına gireceği haberi ve Amazon’un dijital para projesi için adım atması bitcoin rekorunun tazelenmesine sebep oldu. BTC/USD paritesi global borsalarda 48.400 dolara ulaştı.

tr_TRTurkish