Amerika’da bankacılık sektörünü düzenleyen kurum OCC, Anchorage şirketine şartlı onay vererek ilk ulusal dijital varlık bankası olduğunu onayladı. 

Yapılan açıklamaya göre kripto para saklama hizmeti sunan Anchorage şirketi, ülkenin ilk resmi kripto para bankası oldu. Anchorage kurucu ortağı ve başkanı Diogo Monica konuyla ilgili “artık ulusal bir bankayız ve iş kolumuz da dijital varlıklar” açıklamasında bulundu. Ayrıca OCC’nin sağladığı federal lisans sayesinde ülke çapında faaliyet gösterebilir ya da 49 eyalet kurumlarına başvurarak lisans alması gerekiyor. Bir bankaya verilen bu onay, kripto para sektörü için önemli bir dönüm noktası çünkü kurumsal katılım artarak devam edebilir. Bu sebeple Anchorage gibi lisanslı kuruluşların varlığının şart olduğunu söylenebilir.

Söz konusu onay sayesinde banka müşterilerine Bitcoin ve dijital paralara ilişkin hizmetler sunabilecek. Banka 2017 yılında, kurumların kripto paralara erişim sağlayabilmesi ve bu konuda yeni bir yol sağlayabilmek için Square ile ortaklık kurdu. OCC’nin Aralık ayında diğer kripto para şirketleri BitPay ve Paxos ile de iletişime geçtiği duyumlar arasında ancak henüz bir netlik kazanmış değil.

tr_TRTurkish