Nostr protokolü üzerinde oluşturulan bir sosyal medya uygulaması olan ve Bitcoin ile bahşiş imkanı da sağlayan Damus, Apple‘dan dışarı atılma gözdağı aldı. Şayet içinde Bitcoin bahşiş özelliğinin de olduğu bazı geliştirmeler 2 hafta içinde güncellenmezse, Damus, App Store’dan çıkartılma durumu söz konusu.

Apple’dan Damus geliştiricilerine gönderilen uyarıda, 14 gün içinde App Store Kuralları’nın gerektirdiği şekilde uyumluluk şartları sağlanmazsa Damus’un, App Store’dan kaldırılacağı ifade edildi.

Bitcoin özelliği için de geçerli mi?

Apple’dan yapılan uyarıda, Damus’un “zaps” adında olan ve birçok farklı özellikler barındıran geliştirmelerini de içeriyor. Kullanıcılar ürettikleri içerikler üzerinden diğer kullanıcılardan bahşiş alabiliyor. Bahşişler, Lightning Ağı üzerinden hızlı şekilde ve düşük ondalıktaki satoshi’ler halinde de yollanabiliyor.

Apple’ın uyarısında doğrudan olarak “Bitcoin” kelimesi geçmese de, “uygulama dışı bahşiş gönderildiğini fark etmiş bulunmaktayız” deniliyor.

Ayrıca Apple’ın App Store prosedürlerine göre, bazı istisnalar dışında, uygulama içindeki mal ve hizmetler için farklı ödeme yöntemleri kullanmak yasak… Bu durum uzun zamandır, başta oyun geliştiricileri olmak üzere birçok farklı sektör paydaşından önemli eleştirilere maruz kalıyordu.

Damus’tan yapılan açıklamada ise, bu özellik sayesinde herhangi bir hizmet ya da mal satışının olmadığı, sadece bahşiş butonunun olduğu ifade edildi.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish