Önde gelen teknoloji şirketleri arasında yer alan, Apple, çalışanlarına gönderdiği resmi duyuru ile, ChatGPT ve yapay zeka araçlarının kullanılmasını yasakladığını bildirdi. Şirketin, gizli ve hassas verilerin sızmasını önlemek için böyle girişimde bulunduğu düşünülüyor.

3 trilyon dolara yakın değeriyle ABD ve dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Apple da, yapay zeka endişesini yaşamaya başladı. Firma, çalışanlarına bir mesaj göndererek ChatGPT ve benzer yapay zeka programlarının kullanılmasını yasakladığını belirtti.

Habere göre şirket, çalışanlarının bu programları kullanarak firmanın gizli kalması gereken bilgilerini açığa çıkarmasından endişe ediyor.

Apple’ın yaptığı adımın, ChatGPT programının iOS işletim sistemine açılmasından hemen sonra gelmesi de gözden kaçmadı. Program şimdilik sadece ABD’deki iPhone ve iPad kullanıcıları için açık olsa da, ilerleyen süreçte diğer ülkelerin de dahil olacağı üstelik Android sistem versiyonunun da yakında yer alacağı belirtiliyor.

Samsung da çalışanları için benzer yaklaşımda bulunmuştu

ChatGPT’yi çalışanlarına yasaklayan sadece teknoloji şirketi Apple değil. Güney Kore şirketi Samsung da mayıs ayında yine bir şirket içi mesajla, ChatGPT kullanımını yasakladığını duyurmuştu. Samsung’un yasak getirme konusunda ise çok daha önemli bir neden vardı. Bazı çalışanların firmayla ilgili önemli ve gizli olan bilgileri platforma yükledikleri tespit edilmişti.

Teknoloji firmaları haricinde önde gelen bankalar da çalışanlarına benzer yasaklar getirdi. Bank of America ve Goldman Sachs da programı çalışanlarına yasaklayan bankalar arasında yer alıyor.

Son olarak bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish