Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki bir Apple mağazasında dün  silahlı bir saldırgan, binayı havaya uçurma tehdidinde bulunarak bir kişiyi rehin aldı.  200 milyon Euro değerinde kripto para şeklinde fidye talep eden saldırgan, rehinenin kaçış hamlesi sonrası vurularak yakalandı.

Dünyanın en çok turist çeken yerlerinden biri olan Amsterdam’da dün (22.02.2022) 4 saatlik bir rehine olayı yaşandı. Şehirdeki Apple mağazasına giren saldırgan bir kişiyi rehin aldı. Saldırganın, rehineyi bırakması karşılığında 200 milyon Euro’luk kripto para talep ettiği belirtildi.

Rehine Kurtulmayı Başardı

Hollanda polisinin bugün yaptığı resmi açıklamada olayın detayları verildi. Polis müdürü Frank Paauw, saldırganın 27 yaşında olduğunu açıkladı. Ayrıca olayın yaşandığı saatlerde Apple mağazasında 70 kişi olduğunu belirtti. Paauw konuya ilişkin detayları şöyle ifade etti;

“Rehine kahramanca bir hamle yaptı ve bir anlık boşluktan yararlanarak kaçmayı başardı. Eğer bunu başaramasaydı, gece bizim için çok daha uzun ve kâbus gibi olacaktı. Yapılan görüşmeler esnasında rehineyi bırakması karşılığında 200 milyon euroluk fidye istedi. ”

Polis saldırganın hangi kripto paraları istediğine dair bir bilgi paylaşmadı.

Saldırgan Robot İle Arandı

Polisin operasyonuyla vurularak yakalanan saldırganın üzeri bir robot ile arandı. Bunun sebebi ise; saldırganın binayı havaya uçurma tehdidinde bulunmuş olması ve üzerinde yüklü miktarda patlayıcı olduğunu iddia etmesiydi.

Ülke medyasındaki haberlerde, robotun saldırganın üzerini aradığı esnada keskin nişancıların da bir kaçış hamlesine karşı tetikte oldukları belirtildi. Saldırgan şu anda ağır yaralı bir şekilde hastanede tedavi altında bulunuyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish