Yeni yapılan bir araştırmaya göre; ASIC madencilik ekipmanları, Bitcoin ağının güvenliğini sağlamak adına en iyi seçeneklerden birini temsil ediyor.

Bitcoin (BTC) için Uygulamaya Özgül Tüm Devre (ASIC) madencilik ekipmanlarının toplu bir şekilde kullanılması, yüzde 51 saldırısının maliyetini 2 bin faktöre kadar çıkartabilir.  California Üniversitesi Santa Barbara’dan Rod Garratt, Kanada Bankasından Maarten van Oordt’la beraber kaleme aldığı araştırmayı 10 Temmuz’da Unitize konferansında açıkladı.  Araştırma, Bitcoin ağında, ağın güvenliliğini daha iyi bir biçimde sağlamak adına kullanılan ekipman türüne dayalı olarak yüzde 51 saldırısının çeşitli maliyetlerini ele aldı. Araştırma, ağda ASIC madencilik ekipmanlarının yüzde 100 kullanılması halinde güvenliğin büyük ölçüde arttırılabileceği sonucuna ulaştı.  Bu durumun temel nedeni, ASIC madencilik ekipmanlarının Bitcoin madenciliği yanı sıra çok az kullanım alanı ve değeri olması ve saldırganların saldırıda kullanılan ekipmanları satarak pek fazla getiri sağlamayacak olmasıdır. Bu sebeple karlı bir saldırı düzenlemek için çok daha fazla kripto parayı çifte harcamaları gerekiyor, böyle olursa maliyeti ve zorluğu artıyor. Araştırmada şunlarda yer alıyor; bir sonraki halving’ten sonra yaşanacak bir saldırının karlı olabilmesi için, ASIC madencilik ekipmanlarının yüzde 100 kullanılmasıyla 157-500 bin Bitcoin gerekeceğini ortaya koydu.

Peki %51 Saldırısı Nedir?

Yüzde 51 saldırısı, kötü amaç edinmiş bir katılımcının Bitcoin ağını madencilik gücünün yüzde 51’ini kontrol ederek manipüle etmeye çalışmasıyla olur. Saldırgan, sonradan “gerçek zincire” seçenek bloklar zinciri oluşturur ve ağın geri kalanı bu zinciri doğru olan olarak kabul eder.  Bu tür bir yöntem, en çok çifte harcama olarak bilinen ve aynı kripto paraların iki kez kullanıldığı saldırılar için yapılıyor.

Bitcoin’in Güvenliği Endişeleri

Bitcoin topluluğunun belirli üyeleri 2017 senesinde ASIC’e karşı direnç gösteren Bitcoin Gold’un oluşturulmasıyla sonuçlanan hard fork sebebiyle ASIC madencilik ekipmanlarına karşı olumsuz bir bakış açısı var. Garratt, bu sebeple Bitcoin Gold’un birkaç kez yüzde 51 saldırısına maruz kaldığını ve 18 milyon dolar değerinde kripto paranın iki kez harcandığını belirtti. Bitcoin böyle bir saldırıyla henüz karşılaşmadı. Bu durumun bir nedeni de, Bitcoin’e saldırı düzenlemenin çok maliyete sebep olması olabilir.  Bazı Bitcoin ağ katılımcıları, blockchain ağının uzun vadede güvenliğinden endişe ediyor. Blok ödüllerinin yerini işlem ücretlerinin alması, madencilerin ödül olarak bu ücretlere dayanmasına sebep oluyor.  Bu olay, madencilerin fiyat dalgalanmalarında ekipmanlarını kapatmalarına ve ağı saldırıya çok daha açık hale getirmelerine neden olabilir.

Leave a comment

tr_TRTurkish