Arjantin devlet başkanı katıldığı bir röportajda dijital paralar ile Bitcoin hakkında görüşlerini paylaştı. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez; Bitcoin fikrini doğrudan geri çevirmek için herhangi bir sebep bulunmuyor.

Alberto Fernandez, yerel haber kaynaklarından Caja Negra’ya verdiği röportajda; Arjantin’in kendi dijital merkez bankası parasını (CBDC) geliştirsi hakkında konuştu. Ayrıca El Salvador’a benzer şekilde Bitcoin gibi bir kripto parayı; yasal ödeme aracı olarak kabul etme ihtimalini değerlendirdi.

Fernandez Bitcoin’in, sahip olduğu 21 milyonluk kısıtlı arz ile enflasyon etkisini büyük ölçüde ortadan kaldırdığını şu sözlerle ifade etti; “Fazla ileri gitmek istemiyorum ama bu (fikre) hayır demek için bir sebep yok. Belki bu alınabilecek iyi bir karardır.”

Haziranın ayında kabul edilen yasa doğrultusunda El Salvador’da 7 Eylül itibarıyla, Amerikan doları ile birlikte yasal ödeme aracı olarak tanınacak. 

Arjantin Devlet Başkanı, Bitcoin’in üstünde düşünülmesi gereken bir varlık olduğunu söyledi. Konuyla ilgili görüş ayrılıklarına değinen Fernandez yine de temkinli bir şekilde yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

Perşembe günü Arjantin’de açıklanan resmi verilere göre; tüketici fiyatları hazirandan temmuza geçerken %3 artış gösterdi. Enflasyon, bir önceki yıla kıyasla %51,8 olarak açıklandı. Arjantin Merkez Bankasının anketine göre piyasanın yıl sonu enflasyon beklentisi de %48,4 düzeyinde.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish