Arjantin’de yüksek enflasyon sebebiyle kripto para adaptasyonunun artmasının ardından meclis IMF’den alınacak 45 milyar dolarlık borç paketini onayladı. Arjantin’in IMF’ye yazdığı niyet mektubunda ise kripto para kullanımının zorlaştırılacağı maddesi yer alıyor.

Arjantin’de başta ABD dolarına endeksli sabit koinler olmak üzere kripto para adaptasyonu her geçen gün artıyor. Meclis ve senato bu sebeple IMF ile 45 milyar dolarlık borç anlaşmasını imzaladı. Kredi ise 2018’de alınan 57 milyar dolarlık borcun yeniden yapılandırılması için kullanılacak.

Kredi anlaşmasında taraflar bir de niyet mektubuna imza attılar. IMF yaptıkları anlaşmalarda niyet mektupları imzalayabiliyorlar. Bu mektuplarda ise ülkenin ekonomik politikasında hangi adımları atacağı yönünde bilgilendirmeler yapılıyor. Anlaşma IMF ve Arjantinli yetkililer arasında 3 Mart’ta imzalandı. Şu anda ise IMF yönetim kurulunun onayında. 

Kripto Para Maddesi de Yer Alıyor

Niyet mektubunda yer alan kripto para maddeleri de dikkat çekti. “Finansal dayanıklılığı artırmak” başlığı atılan bölümde kripto paralara ilişkin şu ifadeler yer alıyor; 

“Finansal gücümüzü korumak adına; kara para aklanmasını, kayıt dışılığı ve aracısız işlem yapılmasını önlemek amacıyla kripto para kullanımını caydırma yönünde önemli adımlar atıyoruz”

Dijital Ödemelerde Kolaylık

Ödemelerdeki maliyetlerin azaltılması için dijitalleşme çabalarının devam edeceği ve para kontrol mekanizmasının  bu sayede kolaylaşacağı belirtildi.

Arjantin’de yıllık enflasyon %52 olup kripto para adaptasyonunun önemli derecede arttığı ülkelerden biri konumundadır. Ülkede özellikle enflasyondan korunmak isteyen kitlelerin Bitcoin ve USDT aldığı biliniyor.

El Salvador’a da Benzer Şartlarla Karşılaşmıştı

IMF, Bitcoin’i yasal para ilân eden El Salvador’a da 1 milyar dolarlık kredi konusunda Bitcoin yasasının değiştirilmesi şartını koymuştu. El Salvador başkanı Bukele ise bu teklifi kabul etmemişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish