Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, salgının tüketicilerin dijital paraya olan eğilimini hızlandırdığını ve dijital ödeme oranının hızla arttığını belirtti.

Deutsche Bundesbank; ev sahipliğinde gerçekleşen online bir konferansa katılan Lagarde, AB vatandaşlarının dijital dönüşüme ayak uydurduğunu ve Euro bölgesinde toplam perakende satışların %1,2 daralmasına rağmen e-ticaretin %20 büyüme kaydettiğini belirtti. Ayrıca salgının başlangıcından bu yana online ödemelerde çift haneli büyüme rakamlarına ulaştığı bildirildi.

Lagarde, “Pandemi bir katalizör görevi görerek yeni dijital normale geçişi hızlandırdığını ve tüketicilerin büyük bir çoğunluğunun dijital hizmetleri çok daha sık kullanacaklarını öngörüyoruz.” dedi.

Lagarde’ nin ifadesine göre, çok yakında Euro bölgesi Merkez Bankası destekli bir dijital para gündeme gelecek.  Pek çok devletin merkez bankası destekli dijital paralar (CBDC) ile ilgili altyapı çalışmaları yaptığı biliniyor.

Koronavirüsün ekonomik etkileri hakkında diğer kurumların da benzer sonuçlara ulaştığı görülüyor. Singapur DBS Bankasının Ağustos raporunda, “devam eden pandemi süreci toplumun daha az nakit kullanımına yöneldiği” belirtildi.

AB Merkez Bankası Dijital Para Projesindeki Zorlukların Farkında

Uluslararası ödemelerde daha hızlı ve daha düşük maliyetli bir çözüm olarak merkez bankası destekli dijital para projesini destekleyen Lagarde, AB Merkez Bankası olarak Euro bölgesinin değişen finans uygulamalarına uyum sağlamasına odaklanacağını vurguladı.

AB merkez bankası olarak dijital para projesinin faydaları, riskleri ve operasyonel zorluklarının farkında olduğunu söyleyen Lagarde konuşmasına dijital Euro ile ilgili kesinleşmiş bir karar olmadığını ve bu konuda ilerleyen günlerde bir rapor yayınlanacağını belirterek son verdi.

Leave a comment

tr_TRTurkish