Avrupa Birliği’nin denetim otoritesi ESMA, eylül ayının başında yayımladığı raporda; kripto paralar için önerilmiş yasal çerçeveye ve sabirkoinlerin sahip olması gereken yükümlülüklere ilişkin görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

  • Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi tarafından paylaşılan Trendler, Riskler ve Zayıf Noktalar başlıklı rapora göre; kripto paraların AB’nin mevcut yasal çerçevesinin dışında kalıyor olması; piyasadaki yatırımcıların korunması açısından soru işaretleri doğurmakta.
  • Avrupa Birliği düzeyinde şeffaf ve etkin menkul kıymet piyasasının oluşması için kurulan ESMA; yatırımcı haklarını ve finansal istikrarı korumayı hedefliyor.

  • Bu yılın ilk yarısında kripto para fiyatlarında yaşanan dalgalanmaya değinirken; yatırımcıların artık daha çok risk almaya başladığı ve piyasada bir aşırılığın oluşabileceği belirtildi.
  • Bireysel ve kurumsal yatırımcıları piyasada düzeltme yaşanması riskine maruz bırakan ve uzundur süregelen bu dönemin; ilerleyen süreçte de devam etmesi bekleniliyor.
  • Hem bireysel hem kurumsal yatırımcılardan yoğun ilgi gören kripto paraların toplam piyasa değeri; 2020’nin sonlarından bu yana neredeyse üç kat büyüme gösterdi.

Mercek altına alınan sabitkoinler mercek altına alındı

  • ESMA, merkezsiz finans ürünlerinin finans hizmetlerini aracısızlaştırdığını; 7/24 erişilebilir ve sansüre karşı dayanıklı kıldığını ve DeFi sistemleri ile merkezi finans sistemleri arasındaki çizginin eskiye göre daha geçirgen bir hal almaya başladığını belirtti.
  • DeFi pazarı henüz finansal istikrar açısından risk teşkil edecek kadar büyük olmasa da; regülatörlerin ve düzenleyici otoritelerin DeFi gelişmelerini yakından takip etmesi, DeFi’ın faaliyetlerini, yapılarını, potansiyel faydalarını ve altında yatan riskleri daha iyi anlamaya çalışmaları buna değecektir.
  • Global regülatörlerin, geniş ölçekte benimsenmesi halinde sahip olabileceği potansiyel etkiler sebebiyle; özel sabitkoinleri de yakından incelediği açıklandı.
  • Dünya genelindeki otoriteler, sabitkoinler dahil olmak üzere dijital varlıklar ile ilgili belirsizlikleri azaltmayı hedefliyor. Kripto paralar için önerilen yasal çerçeveye ve sabitkoinlerin ne gibi yükümlülüklere sahip olması gerektiğine dair; Avrupa Birliği içinde yapılan görüşmeler, sürmekte.

tr_TRTurkish