Avrupa Birliği hukukunda önerilen bir düzenleme paketi olan Kripto Varlık Piyasaları’nın (MICA) regülasyon tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Bitcoin gibi üretiminde harcanan enerji kripto paralarının kullanımının yasaklanması maddesi de gelebilir.

Avrupa Birliği’nde uzun süredir  kripto para cüzdanları, CBDC’ler ve enerji harcanması konuları uzun süredir tartışılıyor. Konuya ilişkin bazı parlementerlerden yeni bir teklif ortaya atıldı. Kasım ayından bu yana tartışılan kripto para madenciliği konusuna hassas olan bu parlamenterlerin; Bitcoin gibi üretiminde enerji harcanan kripto paraların yasaklanmasının tartışmaya açılmasını istedikleri açıklandı.

CoinDesk’in haberine göre; Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) adlı düzenleyici pakette, iş kanıtı (PoW) olarak bilinen konsensüs mekanizmasının kullanımını sınırlayabilecek bir hüküm de var. Hüküm, Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraları üretmek için kullanılan iş kanıtı sistemine atıfta bulunuyor. 

AB parlamenterleri Mayıs ayında Çin’in madenciliği yasaklamasıyla Kasım ayında İsveçli regülatörlerden gelen ve kripto para madenciliğine büyük çapta bir yasak gelmesi çağrısının ardından ardından enerji konusuna daha yakından odaklanmaya başladılar.

MiCA yasaları paketinin içeriğinden sorumlu olan AB parlamenteri Stefan Berger, geçen hafta enerji sorunlarına ilişkin açıklamada bulunmuştu. Berger konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı;

“Bitcoin’in Hollanda’nın harcadığından daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğu sürekli tartışma konusu oluyor. Ancak ben MICA’nın bunun tartışılacağı yer olduğunu düşünmüyorum. Enerji konusunu değil, kripto paraların bir varlık olarak düzenlenmesini konuşmalıyız. Enerji bizim konumuz değil.”

CoinDesk’in haberinde teklif edilen kuralın bir istisnası olduğu ve bu tarz kripto paraların çok fazla enerji harcayacak ölçekte kullanılmaması ve AB’nin hedeflerini aşmaması durumunda yasak gelmeyebileceği de belirtilmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish