Avrupa Merkez Bankası (ECB), Dijital Euro çalışmalarına resmen başladığını açıkladı. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) uzun süredir tartışılan Dijital Euro projesini başlattığını resmen açıkladı. Yetkililer, projenin ilk 24 ayının araştırma sürecine ayrılacağını açıkladı. ECB’nin yaptığı açıklamada Dijital Euro’nun, Bitcoin’e göre çok daha çevre dostu olduğunu belirtti. 

ECB başkanı Christine Lagarde konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; “Bizim amacımız, içinde bulunduğumuz bu dijital çağda hem vatandaşların hem de firmaların, paranın en güvenli formuna, merkez bankası parasına ulaşabilmesini sağlamaktır. Proje 24 aylık bir araştırma dönemiyle start alacak. Bu dönemde, CBDC’nin kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olan tasarım ve dağıtımla ilgili planlamalar yapılacak.” dedi.

Avrupa Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinden duyurulan bu planlamada şu açıklamalara yer verdi; “Dijital Euro Avrupalıların ihtiyaçlarını karşılamasının yanında, yasadışı aktivitelerin önlenmesine de yardımcı olmalı. Ayrıca finansal istikrarla para politikalarına yapılacak müdahaleleri de önleyebilmelidir. Dijital Euro nakit paranın yerini alamaz. Ancak ona destek olarak tamamlar. Araştırma safhası, Dijital Euronun, hedeflerine ulaşmak için öncelikli olarak sağlaması gereken risksiz ve güvenli kullanım koşullarını inceler.”

ECB yönetim kurulu üyesi ve CBDC Görev Gücü Başkanı Fabio Panetta; “Bugularımızı düzenli olarak vatandaşlar, ticari işletmeler ve ödeme şirketleriyle paylaşacağız” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca diğer 9 aylık süreçte ise; Dijital Euro defteri, gizlilik, kara para aklamayla mücadele, dolaşımda olacak Dijital Euro’nun sınırlamaları, son kullanıcı erişimi ve uygun cihazlarla kapsayıcılığı kolaylaştırmak konusunda araştırmalar yapılacağını açıkladı.

Ayrıca ECB’nin sitesinde Dijital Euro’nun; saniyede 10 binlerce işlem yapabilmesi için harcayacağı enerji, Bitcoin’in harcadığı enerjiye göre çok daha az olduğu açıkladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish