Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz haftalarda çok konuşulan, AB düzenlemesindeki tartışmalı maddeleri kaldırdı.

Alman kripto haber kaynaklarından alınan bilgiye göre; Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) adlı yasanın Bitcoin gibi iş kanıtı (proof-of-work) sistemine dayalı kripto paralarda fiili bir yasak anlamına gelen AB düzenlemesindeki tartışmalı maddeyi kaldırıldı.

Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) adlı düzenleyici pakette yer alan madde; özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraları üretmek için kullanılan iş kanıtı sistemine atıfta bulunuyordu. Ayrıca 2025 yılı başından itibaren bu kripto paraların kullanımını yasaklamayı amaçlayan madde, sistemin sürdürülemez olduğu yorumunu da yapıyordu.

Yasanın eski halinin geçmesi halinde Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş devam ederken oldukça tartışma yaratması ihtimali de söz konusuydu. 

Avrupa Parlamentosu’nun yasamadan sorumlu üyesi Stefan Berger, Twitter hesabı üzerinden iş kanıtı konusundaki yasaklayıcı dilin kaldırıldığını onayladı. Berger konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

“MiCA tasarısının Bitcoin’e karşı gerçekleştirilen bir yasak olarak değerlendirilmemesi benim için son derece önem taşıyor.”


Tepki çeken madde gelen tepkiler üzerine 28 Şubat günü için planlanan oylama ertelenmişti. Berger, yaptığı açıklamasında tasarıyla ilgili görüşmelerin yeniden başlamasına karşın belirli bir tarih konuşulmadığını belirtti. Tasarının son hali Mart ortası veya Nisan başında oylanması bekleniyor. Ardından Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nda görüşülecek.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish