Avrupa’da 2 bin 500’den fazla noktada kripto para birimleriyle ödeme devri  başlıyor.

Avusturyalı kripto para sahipleri, ülkedeki en büyük ve bilindik mobil ağ operatörlerinden biri olan A1 Payment’i kullanarak 2.500’den fazla noktada harcama yapabilecekler. Avusturyalı Fintech firması Salamantex tarafından yapılan açıklamaya göre, Kripto Ödeme Servis Yazılımı (Crypto Payment Service Software), A1 Payment platformuna entegre edildi. Satıcılar, 2020’nin yaz aylarından itibaren nakit veya kredi kartının dışında Bitcoin (BTC), Ether (ETH) veya Dash ile ödeme alabilecek.  

Avusturya Kripto’ya Yakın Duruyor

Salamantex, ülkenin “mümkün olduğunca” nakitsiz ödeme işlemlerine geçme konusundaki tutumuna dikkat çekiyor. Salamantex CEO’su Markus Pejacsevich konu hakkında şunları söyledi:

“Amacımız, dijital para birimleri ile ödemeyi, kredi kartları üzerinden alışkın olduğumuz kadar kolay ve doğal hale getirmek. A1 sayesinde, tıpkı bizim gibi geleceğin bu ödeme sisteminde olduğuna inanan ve dijital varlıkların geniş kitlelere erişebileceğini düşünen bir ortağımız var.”

Finansal Piyasa Otoritesi Tarafından Düzenlemesi Yapılıyor

Salamantex’in kripto ödeme yazılımı, farklı ülkelerde de kripto parayla ödeme hizmetinin kullanılmasını amaçlıyor. 2019 yılında A1, Avusturya’da seçilen yedi mağazada kripto parayla ödeme kabul etmeye başladı. Bu proje kapsamında A1 müşterilerinin Çinli ödeme operatörleri Alipay ve WeChatPay ile ödeme yapmaları sağlandı.

Leave a comment

tr_TRTurkish