Avustralya finans regülatörü, özel sektörden kripto paralar hakkında geri bildirim almak için bir rapor yayımladı. Rapora göre Avustralya’dan finansal hizmetler lisansı almaya çalışan kuruluşlar için yeni bir varlık türü oluşturmayı planlıyor.

Geçtiğimiz çarşamba günü, Avustralya Menkul Kıymet ve Yatırım Komisyonu (ASIC); kripto paralara ilişkin bir rapor yayımladı. “Eşsiz özellikleri” olan kripto paralar hakkında geri bildirim almak için hazırlanan raporda özel sektördeki kuruluşlara bazı sorular yöneltti. Özel sektörün kripto para ile bağlantılı borsa yatırım ürünleri (ETP) ve saklama hizmetleri gibi konularda 27 Temmuz’a kadar regülatöre dönüş yapmaları gerekiyor.

Avustralya regülatörü, özellikle Kanada’da onaylanan Bitcoin ETF’lerini örnek gösterek; regüle edilmiş finans pazarı içerisinde erişim sağlamasını istediklerini belirtti.

Avustralya’da kurulması olası olan borsa yatırım ürünlerinde varlık olarak alınacak kripto paraların

1) Kurumsal düzeyde kabul görmesi,

2) ETP’yi destekleyecek saklayıcıların, fon yöneticilerinin, piyasa yapıcıların ve endeks sağlayıcıların hazır olması,

3) Söz konusu kripto paranın olgunlaşmış bir spot piyasaya sahip olması,

4) Bu kripto paranın şeffaf bir şekilde fiyatlandırılabiliyor olması,

5) Kripto paralar ile bağlantılı vadeli işlem piyasasının regüle edilmesi.

Avustralya Menkul Kıymet ve Yatırım Komisyonu; kripto para sektöründe saklama ve ticaret hizmeti veren kuruluşlar için de bazı kriterler belirledi. Ayrıca Avustralya’da finansal hizmetler lisansı almaya çalışan kripto para kuruluşları için yeni varlık türü oluşturulacaktır.

Avustralya’da finansal hizmet veren her işletmenin, bu lisansı alması gerekiyor. Ve regülatör, mevcut standartlardaki eksikliği vurgulayarak; “Lisans başvurusunda bulunanların seçebileceği varlık türlerinin hiçbirinin, kripto varlıkları kapsadığını düşünmüyoruz. Gerekli yetkiye sahip kuruluşların; doğrudan kripto varlık tutabilmesini sağlamak için kripto varlıkları kapsayacak yeni bir varlık türü oluşturmayı öneriyoruz. Bitcoin, Ether gibi kripto varlıkların eşsiz özellik ve karakteristikleri düşünerek; yeni bir varlık türü oluşturmanın gerekli” dedi.

Özel sektörden gelen tepkiler doğrultusunda Avustralya regülatörü; yılın üçüncü çeyreğinde konu ile ilgili yeni bir rapor yayımlayacak.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish