2022 yılı kripto paralar açısından adeta kabus gibi geçti, yaşanan sert ayı sezonuna rağmen bu sene içerisinde küresel çapta 4 binden fazla Bitcoin ATM’sinin kuruldu.

Fiyat düşüşleri ve dalgalanmalara rağmen tüm dünyada Bitcoin ATM’lerinin modası da geçmiyor. CoinATMRadar’ın verdiği bilgiye göre, 2022 yılında yaşanan sert kripto kışına rağmen dünya çapında toplamda 4 binin üzerinde Bitcoin ATM’si var.

2022’nin Ocak ayında 34 bin 358 olan Bitcoin ATM sayısı 30 Aralık 2022 günü sonrası 38 bin 597 oldu. Bilindiği üzere yaşanan kripto krizi birçok şirketin iflasına ya da küçülmesine yol açmış, bunlar arasında kripto ATM şirketleri de yer almıştı. Buna rağmen rakamdaki önemli artışa dikkat çekici.

Kullanım günden güne artıyor

Uzmanlar ise Bitcoin ATM’lerindeki artışındaki temel nedenin, dijital ödemelerin her geçen gün daha çok kullanılması ve daha çok işletme tarafından ödemelerde kabul edilmesi olarak gösteriyor. Tüm gelişmelere rağmen ise bazı bölgelerde sert kısıtlamalar uygulanıyor. Örnek olarak kripto ATM’leri bazı ülkelerde para aklama aracı haline geldi. Hacker’ların da ilgisi haline gelen ATM’lerde birçok kişinin adına da hacker’lar tarafından zaman zaman işlemler gerçekleştiriliyor.

Son olarak haberlerimizi Web sitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish