Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan kripto paralar hakkında yeni açıklama!

Türkiye’de kripto paraların popülerliği her geçen gün daha da artarken vergilere ilişkin regülasyonlar hız kazanmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından çıkarılan yönetmeliğe ek olarak; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan açıklama geldi. Bakan Elvan’ın yaptığı açıklamada kripto paralara uygulanacak vergilendirmenin yakında halka sunulacağı belirtdi. Bloomberg’e verdiği söyleşide Elvan, kripto paraların vergilendirmesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Bakan Elvan “Üzerinde çalıştığımız alanlar ise; kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi; varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme politikasının nasıl olacağı; hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı; özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanı kapsıyor.” açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklama çok yakında kapsamlı bir regülasyon geleceğini duyurdu. Böylece vergilendirmenin çok yakında gerçekleşeceğinin sinyalini vermiş oldu. Daha önce de çeşitli açıklamalar yapan Elvan ilk defa bu kadar net konuştu. Vatandaşların yönetemeyecekleri riskleri almamaları gerektiğini belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish