Araştırmalara göre, bitcoinin yıllık enerji tüketimi 114 TWh iken, bankacılık sektörü yıllık tüketimi 260 TWh’den fazla!

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın bitcoinin enerji tüketimiyle ilgili attığı tweetten sonra bir araştırma yapıldı. Buna göre geleneksel bankacılık sistemi ile bitcoin ağındaki enerji kullanımı karşılaştırıldı. Sonuç olarak geleneksel bankacılıkta harcanan elektrik miktarı bitcoinin enerji tüketimine göre çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Kripto para birimi şirketi olan Galaxy Digital’in  “Bitcoin Enerji Tüketimi” başlıklı yayımladığı rapora göre; madenci güç tüketimi, havuz güç tüketimi ve node güç tüketimi dahil olmak üzere bitcoinin yıllık elektrik tüketimi 113,89 TWh’de civarında olacağını tahmin ediyor. Bu bilgi baz alındığında bitcoinin için harcanan enerji miktarı; bankacılık sistemi ve altın endüstrisinin yıllık harcadığı toplam enerjiden en az iki kat daha az.

Raporda bitcoin enerji tüketiminin şeffaf olduğunu açıklandı. Ayrıca Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi gibi araçlar kullanılarak bitcoinin enerji tüketimini izlemek mümkün. Ancak altın ve geleneksel finans endüstrisinin enerji kullanımını hesaplamanın o kadar kolay olmadığını da söylendi.

Bankacılık veri merkezleri, banka şubeleri, ATM’ler ve kart ağının veri merkezlerinin enerji kullanımı tahminleri dünya çapında 263,72 TWh olduğu düşünülüyor. Altın endüstrisinin enerji tüketimini hesaplamak için Galaxy Digital Mining; Dünya Altın Konseyi’nin “Altın ve iklim değişikliği; Mevcut ve gelecekteki etkiler” başlıklı raporunda sektörün toplam sera gazı emisyonları için tahminlerde bulundu. Buna göre altın endüstrisi yılda yaklaşık enerji tüketimi 240.61 TWh kadar.

Bizi Telegram’dan takip edin

tr_TRTurkish