Ticaret hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance hakkında; Cayman Adaları, Singapur ve Tayland’ın regülatörleri inceleme başlattı. 

28 Haziran tarihinde Birleşik Krallık’taki Finansal Yürütme Kurumu; Binance Holdings Limited’ın ülkede regüle edilmiş bir şekilde faaliyet gösteremeyeceğini açıklamıştı. Bugün ise Cayman Adaları ve Singapur inceleme başlattı. Tayland’da ise finans regülatörü Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC); Binance’ın gerekli lisansı olmadan Tayland pazarında kripto para borsası olarak faaliyet gösterdiğini iddia ederek borsa hakkında inceleme başlattı.

Cuma günü Tayland’ın regülatörü tarafından yapılan açıklamaya göre; Binance, lisansı olmamasına rağmen müşterilerine kendi sitesi üzerinden kripto para alım-satım hizmeti veriyor. Ayrıca konuyla ilgili 5 Nisan tarihinde uyarı gönderdiklerini ancak borsanın, zamanında dönüş yapmadığı açıkladı. SEC, Binance’in kripto para şirketlerinin tâbi olduğu yasayı ihlal ettiğini söyleyerek; borsa aleyhinde hukuki süreç başlattı.

Mahkemenin ne karar vereceği bilinmiyor. Ancak ilgili yasaların ihlalinde iki-beş yıl hapis cezası. Ve 200.000 – 500.000 baht değerinde para cezasıyla sonuçlanabilir. Ayrıca söz konusu para cezasına yasanın ihlal edildiği fazladan her gün için 10.000 baht eklenebilecek.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish