Gizlilik merkezli bir kripto projesi olan Beam, önümüzdeki hafta içinde kendi DeFi ağı BeamX’i çıkaracağını duyurdu.

BeamX platformunun, gizliliğe önem veren, merkeziyetsiz ve kullanıcı dostu bir proje olacağı söyleniyor. Beam’e göre, gelecekteki yeni DeFi projesi olan BeamX, merkeziyetsiz bir değişim aracı, kredi verme platformu, algoritmik sabit paralar ve fungible olmayan tokenler dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunacak. Ayrıca geliştiriciler için atomik takaslar, ödeme kanalları ve gizli varlıklar gibi ek araçlar da sunacağı düşünülüyor.

BeamX geliştiricileri, dApp’ler oluşturularak akıllı sözleşmeler programlayabilecek Beam Shaders özelliğinden bahsetti. Şöyle ki bu akıllı sözleşmeler, çeşitli programlama dillerinde (Rust, Go ve C++ dahil) Web Assembly’ye (WASM) dönüştürülebilecek. Bu sayede çevrimiçi olarak gizlemesine ya da bunları Beam cüzdanlarına kolayca muhafaza etmesine olanak verecek.

19 Kasım’da deneme aşaması yayınlanacak olan BeamX, daha sonra 2021’in ilk çeyreğinde ana ağ lansmanı gerçekleşecek.

Beam, Ethereum gizliliğine ilişkin “kendi DeFi ekosistemlerinde Ethereum gizlilik eksikliği bizim için bir motivasyon, Mimblewimble protokolüne dayanan Beam gizlilik özelliklerini, kullanıcı verilerinin gizli kalmasını sağlayacak özellikte” açıklamasında bulundu.

Bütün bu avantajlarına rağmen Ethereum’a ciddi bir meydan okusa da kullanıcı sayısı ve uygulamalar açısından halihazırda Beam’den oldukça fazla güce sahip.

tr_TRTurkish