3 yıldır beklenen Filecoin’ in piyasaya çıkmasına neredeyse 2 hafta kaldı.

2017 yılında gerçekleşen ICO’dan bu yana Filecoin’in piyasaya çıkması için belirlenen tarihin 15 Ekim olacağı düşünülüyor. Yapılan açıklamaya göre ağ 148.888 numaralı blokta yayına alınacak. 

Blockchain tabanlı olan bu proje kullanıcılara sabit disklerde kullanılmayan alanları kiralama veya satın alma olanağı sağlayacak. ICO sürecinde Filecoin için 257 milyon dolar toplanmış ve yatırım yapanlar 3 yıl boyunca projenin hayata geçmesini bekledi. Bu proje Cloudflare veya Amazon Web Services gibi popüler web servis sağlayıcılarına merkeziyetsiz bir alternatif sunmayı amaçlamaktadır. Lansman tarihi normalde daha erken bir tarihte beklenmekteydi ancak Covid-19 nedeniyle Ekim ayına kadar ertelendi. 

Lansman’da 1000 ağ geliştiricisiyle üzerinde çalıştıkları 230 proje tanıtılacak. Yakın zamanda gerçekleştirilen Uzay Yarışı Testnet’i 400’den fazla madencinin katılımıyla dünya çapında tüm ilgiyi üzerine çekmişti.

Kaynak

Filecoin, bilgi işlem gücü ve ağ veri kapasitesinin 325 petabaytı aşmasına olanak verdi. Bu sabah itibariyle ağ sayısı 100634. blokta ve ana ağın faaliyete geçmesi için 48254 blok var

tr_TRTurkish