ABD’de kripto paralar hakkında en büyük tartışma konularından biri bu varlıkları hangi kurumun düzenleyeceği üzerine. Yıllardır bir çok kurum kripto para regülasyonları hakkında açıklama yapıp rapor hazırlarken, artık devreye Beyaz Saray girdi.

Son yıllarda SEC ve CFTC başta olmak üzere kripto para düzenlemeleri hakkında bir çok kurumun araştırmalarının sonuç vermemesi, Beyaz Saray’ı devreye soktu. ABD medyasından gelen haberlere göre; Şubat ayında kripto paralar konusunda kapsamlı bir hükümet stratejisinin oluşturulmasına yönelik başkanlık emri yayınlanacak.

Bloomberg’in haberinden alınan bilgiye göre; emirin yayınlanmasının ardından federal kurumlara kripto paraların barındırdığı riskler ve faydalar hakkında bir rapor hazırlanması talep edilecek. Ayrıca haberde verilecek direktifin, kripto paraların regüle edilmesi konusunda Beyaz Saray’ı merkez role koyacağı belirtildi.

ABD son yıllarda Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Para Kontrol Ofisi (OCC) ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto paralar hakkında görüş bildirimlerinde bulunuyorlardı. Hatta bu kurumlar arasında kripto paraların regüle edilmesine ilişkin mücadele olduğu da belirtiliyor. Üç kurumun hazırladığı sunumlar senelerdir tek bir dosya altında toplanamadı.

Bloomberg’in isim belirtmediği kaynağına göre; Biden yönetiminin üst düzey yetkilileri konu için bir araya gelerek yeni bir direktif oluşturulması için çalışmaya başladılar. Ayrıca haberde, yetkililerin hazırladıkları dosyayı Amerika Başkan’ı Biden’a önümüzdeki haftalarda sunulması beklendiği belirtiliyor.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish