Microsoft kurucu ortağı Bill Gates; ofis toplantılarının çoğunun önümüzdeki 2-3 yıl içinde Metaverse’de tabanlı olacak.

Pandeminin etkisiyle, evden çalışmaya daha çok adapte olduğumuz bu günlerde Metaverse bu konuda bizlere yardımcı olacak gibi duruyor. Gates’de bu konuda uzaktan çalışmak isteyen çalışmak isteyen insanlar için Metaverse’ün esneklik sağlayacağını söyledi.

Hatta Gates, bu değişiklikler yalnızca önümüzdeki yıllarda yoğunlaşacağını açıkladı. Ancak uzaktan çalışmanın yalnızca daha fazla insanı meta veriye çekeceğini söylüyor. Bill Gates, bu yıl içerisinde Microsoft’un yönetim kurulundan ayrıldı. Eski şirket olan Teams işyeri yazılımına 3D avatar ve diğer metaverse dostu öğeler eklemek için çalıştığını söyledi.

Bill Gates; “Fikir şu ki, sonunda avatarınızı, onlarla gerçek bir odada olma hissini çoğaltan sanal bir alanda insanlarla tanışmak için kullanacaksınız” şeklinde açıklamada bulundu.

Şirketin yönetim kurulundan istifa eden Gates; çoğu insanın çevrimiçi etkileşimde bulunabilirleri bir avatara sahip olacağını açıkladı. Bu avatarlar ile insanlar sanal alanlarda buluşabilir. 

Metaverse’deki bu avatarlar, iş arkadaşlarınız ifadelerinizi, beden dilinizi ve sesinizin kalitesini doğru bir şekilde yakalamasına izin verir. Bu araçlar çok uzaklardaki ofislerle sanal gerçeklik yakalamanıza olanak sağlar.

Toplantılarınızı sürekli e-posta ve görüntülü konuşma üzerinde yapıyorsunuz. Böylece ifade etmek istediklerinizi gerçek bir şekilde aktarabileceksiniz.

Gates; “İnsanlar, sanal deneyimler yaşamanızı sağlayan yazılımın kalitesinin aynı kalamaz, inovasyonun gelişmesiyle bu durumda değişecek” dedi. 

Gates, tele-çalışmanın meslektaşlar arasındaki kendiliğinden etkileşimin kaybolmasına neden olduğunu kabul etti. “Oturma odanızda, bir meslektaşınızla son toplantınız hakkında plansız bir konuşma yapmayacaksınız” dedi. 

Ayrıca Gates, Microsoft’un gelecek yıl 2D kurulumda kullanılan avatarı canlandırmak için web kameranızı kullanabileceksiniz. Böylece kendi sanal gerçeklik kulaklıklarını ve eldivenlerini piyasaya süreceğini açıkladı.

Microsoft’un girişim kolu M12, Perşembe günü kripto girişimi Palm NFT Studio için 27 milyon dolarlık B Serisi finansman turuna öncülük ettiğini açıkladı. Gates’in açıklamaları, Facebook’un adının Meta olarak değiştirmesinden sonra oldu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish