Binance Global dünya çapında kripto para yatırımcıları ile yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Raporda yatırımcıların kripto para piyasasında nelere dikkat ettikleri ve nelerden kaçındıkları hakkında soruların cevapları yer aldı.

Twitter, Telegram, WeChat, Reddit gibi sosyal medya kanalları ve Binance web sitesi üzerinden paylaşılan global anketin sonuçları dikkat çekiyor. Hazırlanan raporda yatırımcıların alış-satış davranışları, nelere güvenmedikleri ve kripto paraların ideolojilerine dair bilgiler yer alıyor. Edinilen bilgiye göre dünya genelinde kripto para yatırımcılarının %55’i uzun vadeli yatırım yapıyor. Kısa vadede kazanç elde etmek için yatırım yapanların oranı ise %31. FOMO nedeni ile piyasaya giriş yapan kişiler ise %27’lik bir oranı kaplıyor.

Yatırımcıların %60’ı kripto paralarını borsalarda saklıyor. Buna göre yatırımcılar en çok güvene önem vermekte. Ayrıca katılımcıların %25’i kullanıcı deneyimine, %23’ü de işlem çeşitliliğine önem veriyor. Bu yatırımcıların  borsalarda en çok güvene önem vermekteler.

Türkiye’nin de dahil olduğu birçok farklı ülkeden tam 61 bin kripto para yatırımcısı ankette yer aldı. Katılımcıların sermaye kaynakları ve tercih ettikleri dijital varlıkların ayrıca analiz edildi. Bulgulara göre Çin, Nijerya, Hindistan ve Türkiye gibi ülkeler borç veya kredi alarak yatırım yapıyor.

Yerel kurum ve kuruluşlara güven konusunda Güneydoğu Asya zirvedeyken Türkiye listenin ortalarında yer aldı. Genel olarak yerel kurumlara güvenmeyen ülkelerin kripto paralara yönelimleri daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Türkiye, kripto para ekosistemine güvenmeyen ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. Sebep olarak yatırımcıların regüle edilmemiş varlıklara güven duymadıkları ortaya çıktı. Ayrıca DeFi kullanımı konusunda zirve yine Güneydoğu Asya bölgesinde.

tr_TRTurkish