Kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin’i resmi para kabul eden Orta Amerika ülkesi El Salvador’u ziyaret edecek. 

Bitcoin ülkesi El Salvador’un ABD büyükelçisi, bugün yaptığı açıklamada, Bitcoin’in ülkede resmi para olarak kullanımı ve Bitcoin tahvil ihracı konusunda Binance’ten destek istediklerini ifade etti.

Büyükelçi Milena Mayorga’nın gazetecilere verdiği demeçte, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun bugün El Salvador’u ziyaret edip Başkan Nayib Bukele ile görüşmeyi planladığını açıkladı.

Reuters’ın haberinden alınan bilgiye göre; Mayorga, Zhao’nun ziyaretinin ülkenin Eylül ayında Bitcoin’i resmi para olarak kabul etme kararının yanı sıra Bitcoin destekli tahvil ihracı planına bir güvenoyu olduğunu da dile getirdi. 

Hükümet yetkilileri, Bitcoin kararından sonra El Salvador’un turizm gelirlerinin yüzde 30 artış gösterdiğini bildirmişlerdi. 2021’de ülkenin GSYİH’si yüzde 10’dan fazla büyüme gösterdi.

Bukele, Bitcoin tahvili planını geçen yıl Kasım ayında duyurmuştu. Tahvil satışı yoluyla elde edilmesi planlanan 1 milyar dolarlık gelirin yarısıyla ise Bitcoin madenciliğine yatırım yapılacağı diğer yarısıyla da daha fazla Bitcoin alınacağı ifade edilmişti. Tahvil ihracı için ilk etapta 15-20 Mart tarihleri belirlenmişti. Ancak dün maliye bakanı, erteleme kararı aldıklarını ve Eylül’e kadar uzayabileceğini ima etmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish