Binance bugün yaptığı açıklamada Rus vatandaşlarına yönelik getirilecek işlem kısıtlamaları hakkında bilgi verdi. 

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik 5. yaptırım paketinin ardından, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Rus vatandaşların işlemlerine kısıtlama kararı aldı. 

Kripto borsasının yayımladığı duyuruya göre; Binance kripto varlıklarının değeri 10.000 euro’yu aşan Rus vatandaşları ya da Rusya’da ikamet eden gerçek kişiler ile Rusya’da yer alan tüzel kişiler için hizmet kısıtlamasına gidiyor.

Kısıtlama kapsamına giren hesapların kripto para ticareti yapması veya hesaba yatırılması engellenecek olup yalnızca para çekme işlemine izin verilecek. Bu kısıtlama; Binance platformuna dahil spot, vadeli işlemler, saklama ve stake hesapları ile kazanılan tüm mevduatları kapsayacak.

Binance yetkilileri duyuruda kullanıcıların ikamet adreslerini hızlı şekilde doğrulaması tavsiyesinde bulundu. Adres teyidi yapan Rusya dışında ikamet eden Rus vatandaşlarının hesapları ve Rusya’da ikamet eden gerçek kişilerin veya yerleşik tüzel kişilerin toplam değeri 10.000 euro’nun altında kalan hesaplarının kısıtlanmalardan etkilenmeyeceği de belirtildi. 

Rusya’da ikamet eden Rus uyruklu veya gerçek kişiler ile Rusya’da yerleşik, açık vadeli işlem ya da türev pozisyonları bulunan ve kripto hesap bakiyesi 10.000 euro’yu aşan kişilere pozisyonlarını kapatmaları için 90 gün süre verilecek. Yeni pozisyon açmalarına da izin verilmeyecek.

Binance tarafından yapılan açıklamada alınan önlemlerin Rus vatandaşları için kısıtlayıcı olduğu kabul edildi. Ancak bunu bir sorumluluk olarak gören kripto para platformu, bu yüzden sektöre öncülük etme kararı aldıklarını duyurdu. Ayrıca Binance, diğer büyük kripto para borsalarının da yakın zamanda benzer kuralları uygulayacaklarına inandığı belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish