2021 yılında Birleşik Krallık regülasyon kurumu FCA, kripto para odaklı şirketlere karşı uyguladığı sert yaptırımlarla adından söz ettirmişti. FCA, Bitpanda borsasının Trustology şirketini satın almasının ardından; satın alınan ya da satın alan şirketin kendi düzenlemelerini karşılamaması durumunda lisans sürecini askıya alma ya da tamamen iptal etme hakkının bulunduğunu açıkladı.

Avusturya merkezli kripto para borsası Bitpanda, Trustology’yi satın alma konusunda şirket ile anlaştığını duyurmuştu. Trustology, FCA tarafından regüle edilmiş olan lisanslı bir DeFi saklama şirketidir. 

Mali Davranış Otoritesi FCA ise bu duyurunun ardından açıklama yaptı. Açıklamada;  firmaların anlaşmasının, kurumun belirlediği şartların sağlanmaması halinde askıya alınabileceğini ya da iptal edilebileceğini belirtti.

Bitpanda borsası, Avrupa Birliği tarafından regüle edilmiş bir borsa konumundadır. Bitpanda’nın satın alma konusunda anlaştığı DeFi saklama hizmet sağlayıcısı Trustology’nin de, FCA’den lisansları bulunmakta.

Bu alım Birleşik Krallık bölgesinde bir ilk olacak. Bitpanda’nın, tüm regülasyonlara uyumlu bir broker’lık şirketine dönüşmesinde önemli bir adım teşkil edecek. Ancak FCA, Bitpanda’nın duyurusunun hemen ardından yaptığı bu açıklamayla da adeta borsaya mesaj verdi ve sürecin kolay geçmeyeceğini gösterdi.

Bitpanda’nın sözcüsü ise konuya dair şu ifadeleri kullandı;

“FCA ile çok iyi bir çalışma koordinasyonumuz var. Bu konuda onlara çok önceden haber vermiştik. İşlemlerde sorun çıkmasını beklemiyoruz. FCA’den gelen açıklama aslında beklentilerimiz dahilindeydi. FCA’e kayıtlı olan bir şirketin satın alınması durumu, Birleşik Krallık’ta ilk kez oluyor. Bundan ötürü kurum muhtemelen böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duydu. Benzer durumlarda, satın alma işlemiyle her şeyin bitmediğinin mesajını veriyorlar.”

Bu gerginlikler Birleşik Krallık bölgesinde faaliyet gösteren kripto para borsaları ile düzenleyici kurumlar arasında bir yıldır yaşanmaktadır.  FCA ayrıca şirketlere, kripto varlık kayıtları için 31 Mart’a kadar süre vermiş durumda. Şubat ayı itibariyle, 96 firmanın FCA’den lisans beklediği belirtiliyor. Bitpanda borsası da Birleşik Krallık’ta geçici lisans için başvurmuş. Borsa şu anda tam kayıt ve lisans sürecinde bulunuyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish