Birleşik Krallık’ta yasa dışı işlerle bağlantılı 322 milyon poundluk kripto para ele geçirildiği açıklandı. Son dönemde sert regülasyonların uygulandığı; reklamların otobüs ve metro duraklarından bile kaldırıldığı bilinmekteydi.

Birleşik Krallık yetkilileri ülkedeki son 5 yılda yasa dışı elde edilen kripto paraların 322 milyon pound olduğunu açıkladı. Elde esilen paraların %99’unun ise Bitcoin olduğu açıklandı. İçinde ise Ethereum, ZCash, Monero ve Dash gibi kripto paralar da var.

İngiliz medyasında konuya ilişkin haberlerde bir devler görevlisinin verdiği bilgileri paylaştı. İsmi açıklanmayan kişi, çoğu kripto paranın organize suç örgütlerinden ele gerildiğini söyledi. Örgütlerin bu varlıkları ise, konuyla ilgisi olmayan tecrübesiz yatırımcıları kandırarak elde ettiklerini belirtti. Dorset adlı devlet kurumu ise yaptığı açıklamada; kripto paranın takibinin zorluğundan dolayı çalışanların daha alacakları çok yol olduğunu söyledi.

Başka bir görevli konu hakkında; dijital dünyadaki suç oranının her geçen gün daha arttığını belirtti. Bunun nedenini ise 2021 yılında kripto paralarda yaşanan büyük artış olarak gösterdi. Görevli Hacker’larla ilgili operasyon yapıldığını, bu kişilerin illegal kriptopara işlemlerinde uzmanlaştıklarını belirtti.

Birleşik Krallık’ta 48 tane bu konuyla ilgilenen kolluk kuvveti kurumu var. Açıklanan 322 pound’tan yalnızca 12 kurumun ele geçirdiği rakamı kapsadığını belirtti. Chainalysis raporu ise endişelerin tam tersini söylüyor. Senelerdir bu konuyla ilgili ‘Yasa dışı işlemlerde kullanılıyor’ iddiaları uzmanlar tarafından abartılı bulunmaya başlandı. Dün yayımlanan Chainalysis raporunda, 2021 yılında yapılan kriptopara işlemlerinde yasa dışı olanların oranının %0.15 olduğu gösterilmişti. En yüksek rakama ise 2019 yılında ulaşılmıştı. Bu oran ise %3.37 olmuştu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish