Kripto para analiz firması Digital Assets Data’nın CEO’su dünyanın dijitalleşmesi ile Bitcoin’in altının yerini alacağını düşünüyor. 

Digital Assets Data’nın CEO’su ve kurucu ortağının öngörüsüne göre, kripto para birimlerinin önce gelen ismi Bitcoin (BTC) altının değer rolünü üstlenebilir.  CEO’su Mike Alfred, “Uzun vadede altının yerine geçebilecek en güçlü değer varlığının Bitcoin olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullandı. Alfred  şunları da ekledi; “Gençler, ekonominin giderek daha fazla çevrim içi ve sanal hale geldiği bir dünyada Bitcoin ile çok daha fazla ilgileniyorlar.”

Bitcoin Kuruluşundan Bugüne  Önemli Bir Statüye Kavuştu

On yıl önce ortaya çıkan ve geliştirilen Bitcoin, bir dolardan daha az olan fiyatını 20.000 dolara kadar yükseltti. KriptoTwitter analisti PlanB’nin yaptığı analize göre, o dönemde işlemsel olan varlık finansal varlığa doğru değişim sağladı. Venezuela yaşadığı krizlerden sonra enflasyondan en fazla etkilenen ülkelerden biri oldu. 2019 yılının ikinci yarısında yüzde 10.000.000 enflasyon yaşadı. Nakit sıkıntılarının yaşandığı bu süreçte Bitcoin, popülerliğini artırdı.

Alfred, “Bitcoin daha fazla kabul gördükçe, daha fazla finansal işlemde kullanılacak ve her geçen gün daha fazla vergi otoritesi tarafından kabul edilecektir” dedi ve ekledi: “Sonunda Bitcoin, küresel ekonominin dokusuna tamamen nüfuz edebilir.”

Altın Almayı Tercih Edenler de Var

Bitcoin’e karşı bütün görüşler olumlu değil elbette. Ekonomist ve altın destekçisi Peter Schiff, Bitcoin’le ilgili bir dizi yorum tweetledi ve altını yatırım olarak tercih edeceğini belirtti. Bitcoin, kripto para katılımcılarının sık olarak belirttiği, son on yılda astronomik fiyat artışları kaydetti. Bu istatistiklere dikkat çeken Schiff, gelecek yıllarda Bitcoin değer kaybederken altının parlayacağını öne sürüyor.

Schiff, “Son birkaç yıl içinde Bitcoin yatırımcıları, altın yatırımcılarıyla dalga geçti çünkü Bitcoin altından çok daha fazlasını kazandı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde roller tersine dönecek” şeklinde konuştu. Bankacılık devi Goldman Sachs da yakın zamanda Bitcoin’i meşru bir varlık kategorisi olarak görmediğini söyledi.

Leave a comment

tr_TRTurkish