Kripto analist PLanB, Bitcoin’in on yıllık serüvenini özetleyerek kripto paranın artık daha ciddi bir iş olduğunu belirtti.

PlanB 1 Mayıs tarihindeki yayınında Peter McCormack’a yaptığı açıklamada” “Bu şey artık oyuncak değil. Hatta belki de artık bir varlık bile değil. Bundan çok daha büyük bir şey olacak.” diye belirtti.

PlanB’nin Bitcoin Modeli

PlanB, kripto sektöründe stok-akış modeli ile tanınıyor. Model, Bitcoin’in blok ödülü, mevcut olan enflasyonu ve yarılanma etkinlikleri gibi faktörleri harmanlayıp bir araya  getirerek  fiyat tahmininde bulunuyor. PlanB Bitcoin’e özel gelecek için bazı fiyat hedefleri belirledi. Kripto varlık, ilerleyen zamanlarda daha doğru tanımı ile yolun sonunda 1 milyon $’ a ulaşıyor.  PlanB 27 Nisan tarihli bloğunda paylaştığı gönderisinde yayınladığı modelin güncel versiyonuna altın ve gümüşü de ekledi ve zaman unsurunu çıkardı.

Bitcoin Çıktığı Bu Yolculukta Bir Oyuncak Olarak Başladı

PlanB, Bitcon’in 11 yıl önceki başlangıç zamanlarına değindi ve kripto paranın  yolculuk serüvenine eşler arası dijital nakit sistemi için bir kavram ispatı olarak başladığını belirtti. Analist McCormack’ın “”Bir tür oyuncaktı.” yorumuna katıldı. PlanB, Bitcoin’in ortaya çıktığı ilk iki yılda 1 milyon dolar piyasa değerine ulaşamadığını ancak bu durumun çok hızlı bir biçimde değişiklik gösterdiğini söyledi. Analist, kripto paranın 1 dolar değere ulaşmasını” Bu noktada bir değişim  oldu. Bir oyuncaktan, sihirli internet parasından dolar paritesine dönüştü” diye tanımladı.

PlanB ne olabileceğine yönelik spekülasyon yaratmayı tercih etmese de yeniden bir değişimin daha gerçekleşebileceğini belirtti. Yarılanmanın yaklaşması ile kripto para statüsünde nasıl  ve ne biçimde değişimler yaşanabileceğini zaman gösterecek.

Leave a comment

tr_TRTurkish