Rusya’nın en büyük muhalefet aktörlerinden biri  olan Aleksey Navalny’in yardımcıları için suç dosyası açıldı. Rusya dışından yönetilen grup Bitcoin ile bağış topluyor.

Vladimir Putin’a muhalif olan Aleksey Navalny için fon toplayan kişiler hakkında soruşturma başlatıldı. Reuters’ın haberine göre; Leonid Volkov ve Ivan Zhdanov kişiler başta olmak üzere birkaç kişi hakkında da soruşturma resmen başlatıldı.

Navalny destekçileri yıllarca web siteleri ve bazı platformlar üzerinden Bitcoin olarak yüklü bağışlar topladı. Rus devlet otoriteleri ise bu fonların adresini uzun süre tespit edememişti. Navalny’nin destekçileri de bu durumu kullanarak; destek vermek isteyen kişileri Bitcoin ile bağış yapmaya teşvik ediyordu.

Rus mahkemesi, Navalny ve grubunu aşırı hareketli olarak tanımladığı için; bu gruplara bağış yapılmasını geçen hafta resmen yasakladı.

Rus muhalife 3,5 yıllık hapis cezası verilmişti ve şartlı tahliyesi devlet tarafından iptal edilmişti. Rusya’nın dışında oldukları bilinen Leonid Volkov ve Ivan Zhdanov da özellikle; Youtube ve sosyal medya hesaplarından Kremlin karşıtı yayınlarına devam ediyor. İkiliye göre devlet, bu hareketlerini durdurmak için suçladıklarını ve hapse atmak istediklerini iddia etti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish