Bir milyona yakın abonesi olan Türk YouTube kanalı, Bitcoin dolandırıcılarının suç unsuru haline geldi. Bitcoin (BTC) dolandırıcılarının yeni hedefi Türkiye’den bir YouTube kanalı oldu. Filmler ve  Filimler isimli kanal, Rus menşeli olduğu iddia edilen hackerler tarafından ele geçirildi.  

Temmuz’un 6’sında You Tube hesapları üzerinden açıklama yapan Filmler ve Filimler ekibi, hesaplarının ele geçirildiğini dile getirdi. Yapılan açıklamaya göre kanal, son dönemlerde sayıları gün geçtikçe artan ücretsiz BTC dağıtımı dolandırıcılığına alet edildi.  942 bin abonesi olan kanalda, sinema filmlerine ait parodiler bulunuyor. Sinema eserlerinin esprili bir dille eleştirildiği her videonun sonunda iyi anlamına gelen “film” ya da kötü anlamına “filim” notu veriliyor.  Açıklamada, Haziran ayının son zamanlarında kanalın siber korsanlar tarafından ele geçirildiği ve Bitcoin dolandırıcılığı adına kullanıldığı vurgulandı. Saldırıyı gerçekleştiren hacker grubunun Rusya merkezli olduğunu söyleyen ekip, YouTube yetkilileriyle iletişim kurarak yaklaşık sekiz gün süren yasal sürecin sonrasında sorunu çözüme ulaştırdıklarını duyurdular.

Filmler ve Filimler kanalı üzerinden “Bitcoin Giveaway Scam” yapıldı

Son zamanlarda sayıları artış gösteren ücretsiz Bitcoin dağıtımı dolandırıcılığının kendine seçtiği kurban Filmler ve Filimler oldu.  Haziran ayı sonunda hacker grubu tarafından ele geçirilen kanal sayesinde, ücretsiz Bitcoin dağıtımı dolandırıcılığı gerçekleştirildiği söylendi.  Ücretsiz Bitcoin dağıttıkları iddiasını sunanlar tarafından oluşturulan ve “ Giveway Scam” olarak adlandırılan dolandırıcılık yöntemi son zamanlarda sık sık karşımıza çıkıyor.   8 Haziran tarihinde yayınlanan haberde, SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın eski bir videosunun kullanılarak Bitcoin dolandırıcılığı yapıldığı belirtilmişti. Aynı biçimde; Apple şirketinin kurucularından Steve Wozniak da Bitcoin dolandırıcılığının yüzü olmuştu. 6 Nisan tarihinde Coinbase adı kullanılarak benzer dolandırıcılık vakasının rastlanıldığı aktarılmıştı.  Filmler ve Filimler YouTube kanalının sahipleri, konusu geçen “Giveaway Scam” projelerinden birine alet olduklarını anladıkları anda yetkili mercilere başvurduklarını söylediler. Yapılan incelemenin bitiminde kanal hakları ve eski videoların erişim hakkı sahiplerine teslim edildi.

Bitcoin Giveaway Scam nedir?

Genellikle sözüne güvenilen ve popüler kişilere ait videonun kullanıldığı bu dolandırıcılık yönteminde, kullanıcılara, gönderdiklerinin iki katı kadar parayı geri alacakları söyleniyor.  Konuyla hiç alakası olmayan konferans konuşmalarının paylaşıldığı videolarda, dolandırıcıların Bitcoin cüzdanının linki ve gönderilen BTC karşılığında ne kadar ödeme alınacağını anlatan sahte çizelgeler yer alıyor. Videoda Bitcoin cüzdanına transfer yapanlar, daha sonra paralarına ulaşamıyorlar. Önceden olan dolandırıcılık vakalarında siber korsanlar, ortalama 10 BTC civarında para toplamışlardı. Bu seferki dolandırıcılık vakasının faturası hakkında bir açıklama gelmedi.  

Leave a comment

tr_TRTurkish