Bitcoin hafta sonunda düşüşe devam etti. Çarşamba günü Fed’in faiz artırımından kısa bir süre sonra 40 bin doların üzerine çıkan BTC; devam eden günlerde üst üste düşüşler yaşadı. 4 gündür değer kaybeden Bitcoin, 33 bin 700 dolara kadar geri çekildi.

Son 2 günde Bitcoin yüzde 5’in üzerinde, Ether yüzde 6, piyasa değerine göre ilk 100’de bazı kripto paralar ise yüzde 15’i aşan değer kayıpları kaydetti. Birkaç günde toplam piyasa değerinden silinen miktar, 200 milyar doları aşmış durumda.Fiyatta yükseliş bahsiyle kaldıraçlı işlem yapan 100 bine yakın hesap, on milyonlarca dolar para kaybetti.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar ve genel olarak tüm piyasalarda görülen düşüş, yükselen enflasyona karşı artırılan faiz oranlarıyla geldi. Bitcoin’in özellikle geçen yıldan bu yana Wall Street ile bağlarının daha da derinleşmesi, hisselerle Bitcoin arasındaki korelasyonun artmasını da beraberinde getirdi.

Son zamanlarda Nasdaq ile Bitcoin fiyatı arasındaki ilişki, rekor seviyelere yükseldi. Dolayısıyla geleneksel piyasalarda yaşanan bir satış dalgası, kripto paraları da önemli ölçüde etkiliyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish