Analistlerin görüşlerine göre, madencilerin hamleleri Bitcoin’in güncel fiyatını direkt olarak etkiliyor. Veri analitiği şirketi Digital Assests Data’nın kurucu ortağı ve CEO’su Mike Alfred son zamanlarda Bitcoin (BTC) fiyatında  görülen olumsuz hareketleri madencilerin tetiklediğini  ileri sürdü.  Alfred, 1 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamalarda; “Kesin olarak söylemek zor, ancak madencilerin hareketlerinin fiyat üzerinde doğrudan ve gerçek zamanlı etkisi var gibi görünüyor” açıklamasını yaptı. Haziranın 23’ünde yapılan işlemlere atıfta bulunarak, “Madencilerin o gün üretilene göre yüzde 300 daha fazla BTC sattığını gördük. Özellikle ayın 23’ünde bu açıkça görülüyor” dedi.  

Haziran Ayının 18’inde Farklı Davranışlar Görüldü

“Rolling MRI, yani madencilerin ellerindeki BTC stoklarını satmaları halving işleminden bu yana önemli ölçüde düştü. Yani madencilerin ürettiklerinden daha fazla BTC tuttukları görüldü.”

Alfred, 23 Haziran tarihinde madenci satışlarının uçuşta olduğunu belirtti. Bitcoin fiyat düşüşünün nedenlerinden biri olabileceğini vurguladı.

Dikkatler İndikatörlerde

Bitcoin son iki aydır büyük ölçüde yatay seyrediyor. TradingView.com verilerine göre varlık, 22 Haziran’da 9.780 dolara çıktıktan sonra ilerleyen günlerde 9.085 dolar  ortalamayla ilerlemeye başladı.  200 günlük hareket ortalama şu anda 8.360 dolar civarında. Bitcoin, haber yayına hazırlanmadan  kısa bir süre önce tekrar 9.000 doların altına düştü ve şu anda 9.100 dolar civarında işlem görüyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish