İki vadeli Bitcoin ETF’si ekim ayında kabul edildikten sonra en yakın spot Bitcoin ETF’inin karar günü merakla bekleniliyor. Bitcoin ETF’i konumundaki VanEck’in ürünü için son gün 14 Kasım; ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ya başvuruyu onaylayacak ya da reddedecek.

Ekim ayında hızlı bir yükselişe geçen BTC, ETF ile yeni bir dönüm noktası geliyor olabilir. Ekim ayında hem Valkyrie hem de ProShares’in vadeli Bitcoin ETF’leri kabul edilmeden önce fiyat hareketine başlayan BTC; SEC’nin verdiği onayların ardından yükselişini daha da hızlandırmıştı.

Vadeli Bitcoin ETF’leri büyük ilgi görüryor. ProShares Bitcoin ETF’i (BITO) ilk işlem gününde 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı. İkinci işlem gününde ise bu rakamın daha da artarak 1.275 milyar doları görmüş; ETF’in varlıkları da 1 milyar doları geçmişti. Öte yandan ETF varlıklarda 1 milyar dolara en hızlı şekilde ulaşan borsa yatırım fonu da oldu.

Vadeli BTC ETF’lerine olan yoğun ilgi, spot ETF’lerin önemini göstermiş oldu. BTC fiyatını takip eden bu tarz yatırım fonlarını kripto para uzmanlarının vadelilere göre daha çok önemli ve güçlü görülmekte. Dolayısıyla spot BTC ETF’sinin kabul edilmesi daha büyük bir kurumsal yatırımcıyı çekebilir.

BTC ETF başvurusunda karar gününü uzatan ve erteleyen SEC’nin ise bu kez böyle bir şansı yok. Yani kurum ya evet ya da hayır diyecek. SEC başkanı Gary Gensler’ın da spot ETF’lere; vadeliler kadar sıcak bakmadığı biliniyor.

Ayrıca SEC, kaldıraçlı işlemlere izin veren BTC ETF’i ile short pozisyon açma özellikli bir ETF’e ret cevabı vermişti. Spot BTC ETF’i, reddedilen bu iki ETF gibi spekülatif değil. Vadeliler kadar olumlu bakılmasa da, bu iki ETF gibi anında reddedilecek gibi değil.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish