Bitcoin’e bir gazetenin tam sayfa reklamında yer verildi: “Bitcoin sizi asla yarı yolda bırakmaz”

Hong Kong merkezli gazete Apple Daily, tam sayfa Bitcoin (BTC) reklamına yer verdi.  Bitcoin reklamının içeriğinde okuyucuları BTC hakkında eğitmiyor ve kripto paranın nereden nasıl alınacağına dair bir bilgi içermiyor. Reklam da sadece ülkede faaliyette olan bir kripto para şirketi olan Genesis Block’a atıfta bulunuluyor. Reklam ayrıca; Satoshi Nakamoto’nun isminin yazıldığı alanda “Bitcoin sizi asla yarı yolda bırakmaz” yazıyor. Reklam, Kanton Çincesi olarak şöyle devam ediyor:

“Bankalar, bugün siz beni değil ben sizi yarı yolda bırakıyorum. Bitcoin dijital paradır. Herhangi bir devlet veya şirket tarafından oluşturulmadı veya kontrol edilmedi. Kimse ağ üzerinde işlem yapmanızı engelleyemez veya ağı kapatamaz. Bitcoin, milliyeti, cinsiyeti veya inancı ne olursa olsun herkes tarafından kullanılabilir. Bitcoin, 2009 mali krizi sırasında Genesis Block ile başladı. Şimdi, zamanı yaklaşıyor.”

Apple Daily CEO’su Gözaltında

Apple Daily, Hong Kong’ta faaliyette olan büyük ve önemli basın kaynaklarından biri ve kurumun CEO’sunun iki hafta önce gözaltına alınmış olması dikkatleri daha da üzerine çekti.  Apple Daily CEO’su Jimmy Lai 10 Ağustos Hong Kong’un Ulusal Güvenlik Yasası’nı ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Yetkililer tarafından gün içerisinde, gazete ofisine de baskın düzenlendi. CEO’nun gözaltına alınması kararı birçok kişi tarafından demokrasi yanlısı kişilere karşı yürütülen baskılama çabalarının bir parçası olarak görüldü. Hong Kong’lular, yaşanan bu duruma karşılık olarak, Lai ve özgür medyaya olan desteğini Apple Daily ve gazetenin sorumlu çatı şirketi Next Digital’in hisselerini satın alarak gösterdi. Jimmy Lai, gözaltında 40 saat tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Leave a comment

tr_TRTurkish