Bitcoin blok ödül yarılanması (halving), bu haftanın en çok konuşulan konularından biri oldu.  Google’a göre ise en büyük ilgiyi Avrupa gösterdi. Google Trends verilerine göre ”Bitcoin yarılanması ” aramalarında ilk sıralarda Batı ve Merkez Avrupa yer alıyor.

5 Mayıs Salı günü itibarıyla, Bitcoin yarılanmasına en büyük ilgiyi gösteren beş ülkeyi derledik.

5. Avusturya

Bitcoin’e olan ilgisi ile tanınan Avusturya, yarılanmayla alakalı en aktif arama yapan ülkeler içerisinde beşinci sırada yer alıyor. Avusturya, AB üyesi olmasına rağmen diğer ülkelere örnek teşkil edecek bir şekilde, Bitcoin’i kabul etti. Viyana 2017 yılında açılan Bitcoin bankası ve  bilgi merkezi Nakamoto Evi dahil olmak üzere birçok Bitcoin kuruluşuna ev sahipliği yapmakta.

4. Estonya

Estonya AB’nin dijital olarak ileri görüşlü ve ilerici bakış açısına sahip ülkelerinden biridir. Ülkedeki e-ikametgah programı uzun yıllar gündem de kalsa da ülkenin kapsayıcı politikalarının Bitcoin’e daha anlayışlı bir tavır ve tutum sergilemesi gerekiyor.  Ülkede faaliyet gösteren kripto para lisans programı, bazı kişiler tarafından süreci zorlaştırdığı için eleştiriliyor. Bu durumlara rağmen Estonya halkı kripto para alanındaki olayların ve gelişmelerin farkında ve bu da ülkeyi yarılanmayla ilgili en çok arama yapan ülkeler sıralamasında dördüncü sıraya taşıyor.

3. Slovenya

En fazla arama yapan ülkelerden biri olan kripto borsa Bitstamp’ın ve Bitcoin anıtının  ev sahibi olan ülke Slovenya üçüncü sırada yer alıyor. Ülkede birden fazla mağaza, ocak ayı içerisinde bir uygulamanın piyasaya sürülmesi ile Bitcoin ödemesi kabul etmeye başladı.

2. Hollanda

Kripto paraya karşı yoğun bir ilgi gösteren ve sıkı politikaların olduğu Hollanda, yarılanmaya yönelik en çok arama yapılan ikinci ülke. Kripto paraya ilişkin birçok girişimin ev sahibi olan ülkede Hollanda Hükümeti, yoğun bir biçimde izlenmeyen Bitcoin kullanımına anlayış gösterilmeyeceğinin sinyallerini verdi.  Bitcoin Şehri projesinin olduğu ülkede yetkili kişiler, 2019 yılında coin karıştırma hizmeti Bestmixer’ı kapatma kararı almıştı.

1. İsviçre

İsviçre, dünya üzerinde en çok yarılanma araması yapan ülke oldu. Aynı zamanda  Bitcoin’e karşı hoşgörülü yasal tutumu ile biliniyor. Ülke Zug şehrinde Bitcoin Suisse’in de üyeleri arasında olduğu Kripto Vadisi’ne ev sahipliği yapıyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish