Bitcoin blok ödülü yarılanmasının gerçekleşmesi sonrası Bitcoin Cash ve Bitcoin SV hash oranları yükselişe geçti. BSV, BCH ve BTC madencilik gelirleri ise birbirine çok yakın bir oranda seyrediyor.

Bitcoin Cash ve Bitcoin SV hash oranları, Nisan ayı içerisinde yaşanan  blok ödül yarılanması işleminden sonra belirgin bir şekilde düştükten sonra iyileşme sürecine girdi.  Bitcoin hash oranı ise 11 Mayıs halving işleminden sonra düşmeye devam ediyor.  Bitinfocharts verilerine göre, Bitcoin Cash’in hash oranı 10 Mayıs’ta 1,43 Exahash/saniye (EH/s) olan seviyesinden yüzde 90 artarak 13 Mayıs’ta 2,74 EH/s seviyesine ulaştı. BSV hash oranı ise 1,1 EH/s’den 1,778 EH/s düzeyine çıktı.

Madenciler Yarılanmanın Sonrasında Yoklar

BCH ve BSV sırası ile 8 Nisan -10 Nisan’daki blok ödül yarılanmalarının ardından madencilik oranında ciddi bir düşüş yaşadı. Blok ödüllerinin 12,5^ten 6,25 BCH’ye düşme olayından sonraki iki gün içerisinde BCH’nin hash oranı yüzde 80’den fazla düşüş yaşadı. Madenciler bilgi işlem güçlerini BTC ağına aktardıkça BSV hash hızında da düşüş görüldü.  Nisan ayının geçmesi ile BTC kripto para madenciliği operasyonları için en karlı bloklara sahip olma konumuna geldi.  Bu hafta BTC para biriminde gerçekleşen yarılanma işlemi sonrası, düşük verimli donanımı olan madencilerin eldeki gelirleri düşüş yaşadıkça makinelerini kapatacakları tahminleri yüksek sesle dile getirilmeye başlanmıştı.  BTC hash oranı, 137 EH/s seviyesinden yarılanma süreci itibarıyla yüzde 24 gerileyerek 104 EH/s’ye kadar düştü. Ancak BCH ve BSV’nin yarılanma süreci kadar keskin bir düşüş gözlenmedi. BTC’de bu süreçte daha uzun blok üretim süreleri gözlendi. Yarı seviyeye indirilmeden önce çıkarılan son BTC bloğunda bulunan NY Times başlığından sorumlu olan madenci F2 pool hash oranının 120 EH/s’den 100 EH/s’ye düştüğünü dile getirdi.

BCH ve BSV’ye  Dönüş Süreci Başladı

Madencilerin BSV işlem ücretlerinden elde ettikleri gelirlerin yüzdesi düşük seviyede olsa da F2pool gibi madenciler şu anda BSV’nin BTC’den daha karlı olduğunu fark ettiler.  

 “BTC madencilik geliri BSV’nin biraz gerisinde, ancak BCH’den biraz daha yüksek” açıklamasında bulundular. Bununla birlikte, “Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’nin madencilik geliri genellikle Bitcoin madencilik gelirine çok yakın kalıyor” ifade edildi. Madenciler BTC’de artan işlem ücretlerinden gelir sağlarken, BSV ve BCH için nisan ayı ortasından itibaren sırası ile 0,0002 USD ve 0,002 USD tutarında gelir elde ediliyor. BSV temsilcisi Ed Pownall, Bitcoin ücretlerine atıfta bulunarak  BTC için ortalama işlem ücretinin yarılanma öncesi 3,19 dolar olduğunu söyledi. Pownall, bu ücretlerin Bitcoin’i benimseyen yeni kullanıcıların sonucu değil, daha çok bir tür    fiyatlandırma veya dalgalanma fiyatlandırması sonucu olduğunu savundu: “BTC ağının, topluluğuna ne kadar iyi hizmet edebileceğini belirleyen sınırlarına ulaştığının bir işareti.”

Leave a comment

tr_TRTurkish