Bitcoin sahiplerini kandırmak için dev Twitter hack saldırısında ünlü hesaplar çalındı: Elon Musk, Jeff Bezos, Kanye West…

Kripto paraya yönelik birçok büyük borsayı etkileyen saldırıda Twitter hack girişiminden Tesla CEO’su Elon Musk payına düşeni aldı. Bitcoin sahiplerini dolandırarak sahte gönderilerdeki cüzdanlar üzerinden BTC elde etmeye çalışanlar, @Bitcoin Twitter hesabı da dahil olmak üzere Binance ve Coinbase gibi birçok borsanın hesabını ele geçirdi. Hack girişiminde Musk’ın hesabı, bir Bitcoin cüzdanına gönderilen her BTC’nin iki katını geri göndereceğini iddia eden bir tweet’i profiline sabitledi.  Elon Musk; önceden Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada kripto para hakkındaki düşünceleri belirtmiş ve 0,25 Bitcoin sahibi olduğunu dile getirmişti.  Dolandırıcılar tarafından bu yöntem daha öncede You Tube ve Twitter’da birçok kez tekrarlandı. Bitcoin anonimliğinden yararlanan hackerlar, bu tarz saldırılarda Bitcoin sahiplerine geri dönüş imkanı olmayan para transferleri yaptırarak haksız kazanç elde etmeyi hedefliyor. Saldırının sonrasında, Bill Gates, Jeff Bezos ve Kanye West gibi teknoloji dünyasından ve ana akımdan ünlü isimlerin hesapları da ele geçirildi. İlk saldırıdan 10 dakika, sonra Musk’ın hesabında belirtilen Bitcoin cüzdanında toplam 3,64 BTC toplanmıştı. Elon Musk’ın hesabından daha önce birçok kripto para borsasının çalınan hesaplarında da aynı cüzdan adresi verilmesine rağmen, cüzdanda 0,2527 BTC toplanmıştı. İlk paylaşılan tweet sonradan silinse de yeni bir gönderi saniyeler içinde tekrar yayına alındı ve bu da saldırının devam etmekte olduğunu gösteriyor.

Büyük yankı uyandıran saldırının anlaşılmasının sonrasında hesapların birçoğu, tweetleri silerek saldırıya hızla yanıt verdi ve Twitter, sorun çözüme ulaşan kadar tüm doğrulanmış hesapları geçici olarak kilitledi. Ayrıca Twitter Destek hesabı da saldırıyı doğrulayarak, “Twitter’daki hesapları etkileyen bir güvenlik durumunun olduğunun farkındayız. Araştırmak ve durumu düzeltmek için adımlar atıyoruz. Bunu yaparken tweet paylaşma, şifrenizi sıfırlama ve diğer bazı hesap işlevlerini sınırlamaya devam ediyoruz.” açıklamasını yaptı. Ayrıca Twitter CEO’su Jack Dorsey konuya ilişkin yaptığı açıklamada, araştırmaların devam ettiğini ve bu durumun “korkunç olduğunu düşündüğünü” dile getirdi.

Saldırıya uğrayan borsalardan da art arda açıklamalar yapıldı. Binance, saldırıya konu olan adresleri kara listeye alarak anında önlem aldıklarını belirtti. Ayrıca Binance’in açıklamalarına göre hiçbir Binance kullanıcısı bu adreslere BTC göndermedi.

Leave a comment

tr_TRTurkish