Eylül ayının bitmesiyle Bitcoin yükselişe başladı. Dün 50 bin dolar barajını aşan BTC bugün 52500 seviyesini geçti. Söz konusu bu artış kripto para piyasasının toplam değerini 2 trilyon 300 milyar doların üstüne çıkardı.

Dünyada ilk kez El Salvador’un dünyada Bitcoin’i yasal para ilan etmesinden sonra 7 Eylül’de 52900 dolar seviyesine kadar çıktı. Daha sonra 40 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Dünyaki tüm politikacılarından gelen olumsuz açıklamalar. Ve Çin Merkez Bankası’nın kripto para işlemlerini yasa dışı saydığı duyurusu gibi gelişmeler Bitcoin’in eylül ayını 43 bin dolar ile kapatmasına sebep oldu.

1 Ekim’de ise BTC’nin fiyatı 43 bin dolardan 47 bin dolara yükseldi. Daha sonra ise FED başkanı Jerome Powell’ın, kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetleri olmadığını açıkladı. Benzer bir açıklama da dün SEC başkanı Gary Gensler’dan geldi ve piyasanın hareketlenmesini sağladı. 

Tüm bu iyi ve olumlu süreç nedeniyle Bitcoin, dün akşam saatlerinde önce 51 bine ulaştı. Bugün ise saat 15.30 civarında 52 bin barajını aşarak 52500 dolara kadar yükseldi. En 3 bin dolarlık bir yükseliş daha kaydeden BTC, 55000 dolar seviyesini aştı.

Birçok uzman, aralık ayı sonuna kadar başta Bitcoin olmak üzere; kripto paralarda çok ciddi fiyat yükselişleri bekliyor. Belli bir grup da mega boğa sezonu’nun yaşanma ihtimalini az görüyor. Fakat genel kitle, Bitcoin’in nisan ayında ulaştığı 64 bin dolarlık ATH’sini aşacağı yönünde.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish