Bir Bitcoin işleminin ortalama maliyeti, Bitcoin yarılanması olayının gerçekleşmesi sonrasında yüksek seviyelerden düşük seviyelere dönüş yaptı. Bitcoin’in ortalama işlem ücretleri 28 Nisan’dan bu yana en düşük seviyelere gerilemiş durumda. Bitinfocharts’ın verilerine göre, bir Bitcoin işlemi göndermenin ortalama maliyeti sadece 1.08 $.

Mayıs’taki Yüksek Fiyat

20 Mayıs’ta bir Bitcoin işleminin ortalama maliyeti 6.6 doları buluyordu, bu fiyat Temmuz 2018’den bu yana en yüksek ücretti. Şu an olan seviyelere bakıldığında, 20 Mayıs’tan beri ortalama Bitcoin işlem ücretinin %83.7 düşüş yaşadığı gerçeği ortaya çıkıyor. Mayıs ayının sonlarına doğru işlem ücretlerindeki ani yaşanan artış, 11 Mayıs’taki Bitcoin halving etkinliğinde hype ile çakıştı. Ardından yeni Bitcoin madenciliği ödülü yarıya indirilmiş oldu. Bitcoin protokolüne kodlanmış bu para politikası madencilik gelirlerinin fazla ve etkili bir biçimde düşüş yaşamasına sebep oldu. Madencilerin Bitcoin ödüllerini almak adına iki kat daha fazla çalışması gerekiyor. Bitcoin’e yönelik talebin artması sonucu Bitcoin işlem ücretlerinin de artabileceğine yönelik olarak bir düşünce söz konusuydu.

Hash Gücündeki Artış Ücreti de Etkiledi mi?

Yeni, güçlü madenciler, son birkaç gün içerisinde Bitcoin ağında yer alan hash gücünün artmasında da görüleceği üzere, çevrimiçi duruma geldikçe, işlem ücretlerinde de bir düşüş meydana geldi. 20 Mayıs zirvesinde %80 daha düşük olmasına rağmen, olağan ortalama Bitcoin işlem ücreti, yılın başında olduğundan çok daha yüksek durumda. Ocak ayının 1’de bir Bitcoin işlemi göndermek için ortalama 0.287 dolar ücret ödeniyordu.  Bugünün rakamını 1 Ocak’taki ile kıyasladığımızda % 277’lik bir artış olduğunu görüyoruz. Fakat mevcut düşüş eğilimi devam ettiği sürece, ortalama işlem ücreti yılın başında görülen seviyelere dönebilir.

Leave a comment

tr_TRTurkish