Bitcoin Halving işleminin sonrasında madencilerin elde ettikleri gelir yüzde 60 oranında azalma gösterince, işlem ücretlerinin önemi daha da arttı.

Madencilerin Gelirlerinde Yüzde 61 Azalma

10 Mayıs tarihinde madenciler 2.188 BTC’ye yakın gelir elde ettiler, 12 Mayıs tarihinde gerçekleşen halving işleminden sonraki süreçte bu tutar 852 BTC’ye düştü. Yaklaşık olarak yüzde 61’lik düşüş söz konusu, blok ödüllerinin yarı seviyeye indirilmesi, bazı madencilerin ağdan çıkmasına neden olurken, hash miktarı da azalma gösterdi ve bloklar arası süre arttı. Bu süreçte daha az blok işlendi ve madenciler için toplam blok ödülü miktarı da azalmış oldu.

İşlem Ücretleri Arttı

Görünürdeki durum mini ölüm sarmalı senaryosu olarak adlandırılıyor. Madenciler için tek gelir kaynağı işlem ücretleri olmuş durumda.  Ağda yaşanabilecek bir tıkanıklık durumunda işlemlerin hızlı gerçekleşmesi için ödenen ücretlere bel bağlanıyor. Nisan ayı sonunda 0,62 dolar olan işlem ücretleri 15 Mayıs’ta 5,21 dolara kadar çıktı. Madencilerin gelirinin yüzde 17’si işlem ücretlerinden gelmekte.

ABD doları cinsinden madencilerin geliri 9 Mayıs’ta 19,25 milyon dolardan 12 Mayıs’ta 7,82 milyon dolara düştü. Yüzde 62 azalma görüldü, bir sonraki  zorluk ayarlanması üç gün içerisinde gerçekleşecek. HSH oranı halving öncesi önemli ölçüde büyüme gösterdiği  için hesaplama zorluğunda bir artış olması beklense de yüksek ihtimal kalan madencilere yardımcı olması için zorlukta küçük bir azalma yaşanacak. 

Bitcoin olgunlaştıkça ve her yeni yarılanmanın sonrasında blok ödülü azalma gösterdikçe madenciler işlem ücretlerine daha fazla güvenmek zorundalar. Fakat daha yüksek ücretler ağı kullanıcılar için daha az çekici bir duruma gelecektir.

Leave a comment

tr_TRTurkish