ABD’nin New York eyaletinde, Bitcoin madenciliğini yasaklayacağı iddia edilen yasa hakkında yeni bir gelişme yaşandı.

New York Meclisi’nin Yollar ve Araçlar Komitesi bugün söz konusu yasa tasarısını değerlendirdi. Tasarının ise Meclis tarafından oylanmasına oybirliğiyle karar verdi.

Yasa Tasarısı Bitcoin Madenciliğini Yasaklamayacak

New York eyaletinde yasa tasarısının onaylanması durumunda kripto para ve Bitcoin madenciliğinin yasaklanacağına dair yanlış bir algı bulunmakta.

Söz konusu yasa tasarısının kapsamı kısıtlı. Yasa tasarısı meclisten geçmesi halinde Proof of Work mekanizmasına dayalı kripto para madenciliği operasyonlarına iki yıl boyunca yeni çalışma izni vermeyecek. Çalışma izni verilmeyecek yeni işletmeler yalnızca karbon tabanlı yakıt kullanarak elektrik üreten tesisler olacak.

Ayrıca yasa tasarısı New York Eyalet Çevre Koruma Departmanı’nın Proof of Work madenciliğinin eyaletin iklim hedeflerine ulaşmasını nasıl etkilediğine dair bir araştırma yapmasını da kapsıyor. 

Yasa tasarının geçmesi halinde Greenidge Generation gibi şirketlerin bölgedeki madencilik faaliyetlerinin sekteye uğraması durumu söz konusu. 

Greenidge Generation şirketinin her ne kadar halihazırda devam eden operasyonları bu tür bir yasaktan etkilenmeyecek olsa da, tasarı geçerse şirket mevcut operasyonlarını genişletemeyecek.

Yasa tasarısı şu an Proof of Work mekanizmasına dayalı madencilik operasyonları gerçekleştirenleri etkilemeyecek. Ayrıca gelecekte eyaletin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak isteyen Bitcoin madencileri de yasanın kapsamında olmayacak.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish