Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara karşı olan ilgi madencilik şirketlerinin gelirlerini de büyük oranda etkiledi. Bitcoin madencilik şirketi olan Argo; yılın ilk yarısı gelir raporlarını açıkladı. Buna göre yaklaşık 15 milyon dolarlık rekor kâr sağladı.

Argo, yılın ikinci yarısının gelir raporunu yayımladı. Şirket şu anda elinde 1268 BTC tutuyor ve bunların toplam değeri 55 milyon doların üzerinde. Geçen yıl Argo’nun elinde tuttuğu Bitcoin ise 127 BTC idi.

Madencilik operasyonlarını özellikle bu sene ciddi şekilde büyüten Argo; Ocak ayında Celsius Network ile yaptıkları anlaşmaya ek olarak 4500 Bitmain Antminer S19 ve S19 Pro madencilik cihazı çalıştıracağını bildirmişti. Bu durum şirketin kâr etme sürecine hızlı bir sıçrayış yaşanmasına sebep oldu.

Argo, geçen yılın yarım döneminde yaklaşık 1 milyon dolar kâr ederken; 2021’in ilk 6 ayındaki vergileri 14 milyon dolara yakındı. Argo CEO’su Peter Wall; gösterdikleri büyümeyi akıllı bir strateji olarak adlandı.

“2021 yılının başında yaşanan piyasa şartlarındaki büyük değişimden yararlanmasını bildik. Akıllı stratejimizin bir parçası olarak hem gelirlerimizi hem de kârlılık oranımızı artırdık.”

Broker’lık firması finnCap, Argo’nun hisse fiyatlarındaki tahminini yukarıya çekti. Ancak kâr satışları nedeniyle şirket hisselerinin fiyatlarında %7’lik bir düşüş yaşandı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish