Atık kömür yakımı üzerinden elde edilen enerjiyle Bitcoin madenciliği yapan Greenidge şirketi; madencilik faaliyetlerinin durdurulması yönünde açılan davayı kazandı. Mahkemede verilen kararda hakim, Greenidge şirketinin madencilik operasyonlarını yaptığı bölgede bulunan gölün suyunun ve havasının bu faaliyetlerden etkilenmeyeceği kararını verdi.

Greenidge şirketi; kripto para karşıtı senator Elizabeth Warren’ın olumsuz bir mektup yazdığı ve New York Eyalet Meclisi Çevre Koruma Komitesi üyelerinin, madencilik faaliyetlerinin 2 yıl süresince durdurulmasına yönelik bir yasa taslağı lehine oy verdiği önemli bir davayı kazanmayı başardı.

Doğal gaz ve atık kömür ile Bitcoin madenciliği yapan Greenidge şirketinin tesislerinden bir tanesi, Seneca adındaki bir göle yakın bir konumda bulunuyordu.

Çevreci Grup 33 Dilekçe Vermişti

New York Yüksek Mahkemesi yargıcı olan Daniel J. Doyle; içinde gölle ilgili çevreci grupların da bulunduğu 33 dilekçe sahibinin hepsine ret cevabı verdi. Böylece Greenidge şirketi bölgedeki Bitcoin madenciliği operasyonlarına devam edebilecek ve burada yeni tesisler de inşa edebilecek.

“Havayı ve Göl Suyunu Tehdit Etmiyor”

Yargıç Doyle’un, “Greenidge, projede inşaata başlamak için gerekli tüm onayları aldıktan sonra iyi niyetle hareket etmiştir” diyerek dilekçeyi reddeden bir mesaj vermesi de dikkat çekiyor. Hakim, şirketin yeni tesis inşaatlarının da havayı ve göl suyunu tehdit etmediğini belirtti.

Çevreci gruplardan olan Seneca Gölü Guardian’ın başkanı Joseph Campbell Greenidge verilen onayın çevreye zarar vermeye devam edeceğini söyledi.

“5 Davayı Kaybettiler”

Greenidge şirketi yönetim kurulu başkanı Dale Irwin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Birçok madencilik karşıtı kurum ve kuruluş, bize açtıkları 5 yasal işlem davasını da kaybettiler. Bu tesislerle ilgili gereken tüm onayları uygun şekilde biz zaten uzun süre önce almıştık”

Hidroelektrik Enerjisi ile Eşit

Greenidge şirketi, Pensilvanya bölgesindeki eski kömür madenleri bölgelerinde atık kömür ile madencilik yapmakta. New York bölgesinde de bu tür tesisleri olan şirket bir süredir tartışılıyordu.

Uzmanlar atık kömür ile elde edilen enerjinin, hidroelektrik santrallerinden elde edilen enerjiyle eşit olduğunu ifade ediyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish