Çin’in Bitcoin ve kripto para madenciliği için ciddi yasak getirmesi ile birlikte büyük darbe alan sektör; 2 ay içinde yeniden toparlanmaya başladı. Bitcoin madencilik sektörü gelişimini sürdürürken, Tayland merkezli bir teknoloji şirketinin hisseleri ciddi artış yaşamaya başladı. Jasmine Technology Solution hisseleri, yapılan Bitcoin madencilik açıklaması ardından 2021’in başından beri %6700’lük artış yaşadı.

Koranavirüs pandemesi nedeniyle Bitcoin ve kripto para madenciliği hızla yükseliş gösterdi. Özellikle teknoloji şirketlerinin yeni gelir kaynağı olan Bitcoin ve kripto para madenciliğinin piyasa değeri bu sayede 2 milyar dolar oldu. “Jasmine Teknoloji Çözümleri” şirketi son hamlesiyle en yüksek olan şirketler sıralamasında en üstlerde yer aldı.

Jasmine şirketinin yönetim kurulu başkanı Soraj Asavaprapha; Bitcoin madenciliği adımının ardından yatırımcı ilgisinin beklentileri aştığını söyledi; “Madencilik açıklamamızın ardından yatırımcılardan gelen güçlü tepki beklentilerimizi aştı. Yükseliş yönündeki iyimserliğimiz devam etmekte ve bu daha başlangıç.” şeklinde açıklamada bulundu.

Temmuz ayında şirket 335 madencilik cihazıyla operasyonlarına başladığını bildirdi. Bu duyurunun ardından, şirketin hisse değeri %6700’den fazla artış yaşadı. Temmuz ayında bu yana Jasmine Teknoloji Çözümleri, madencilik operasyonları sonucunda 8 BTC çıkarmayı başardı.

Verilere göre Ocak-Eylül arasındaki dönemde şirketin gelirleri %436’lık artış yaşarken, 2022 yılında madencilik faaliyetlerinden elde ettikleri gelirin toplam gelirin %80’ini oluşturacağını öngörmekte. Açıklamalara göre Jasmine Teknoloji Çözümleri; 7 bin madencilik cihazı daha almayı planlıyor. Bu konuda 98 milyonluk bir yatırım yapmayı düşündüğü de açıkladı.

Tayland’daki diğer önemli şirket AJ Advanced Technology de Bitcoin madenciliğini yapma kararı aldı. Siam Ticaret Bankası ile Kasikornbank Pcl’in de kripto para bağlantılı startup’lara yatırım yapacağı biliniyor. Şirketin kripto para endüstrisine adım atması devlet yetkililerini de harekete geçirmekte. Bu nedenle Tayland Merkez Bankası’nın diğer devlet kurumlarıyla beraber daha sıkı düzenlemeler getirdiği biliniyor. Ayrıca Tayland’da da dijital varlık yatırımlarının çoğu gençlerin borsalara yaptığı yatırımlara dayanıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish