41 yaşında vefat eden kripto para milyarderinin yatırımları tartışma konusu oldu. Kripto para dünyası; “Bitcoin miras olabilir mi?” sorusu tartışmaya başladı.

Bitcoin milyarderi, 41 yaşındaki Rumen Mircea Popescu Kosta Rika’da boğularak hayatını kaybetti.  Ölümüyle ilgili spekülasyonların yanı sıra milyarderin yaptığı kripto para yatırımlarının ne olacağı gündeme geldi. En az 1 milyar dolarlık kripto para varlığına sahip Popescu’nun kripto yatırımları miras olabilir mi tartışma konusu oldu.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Medeni Hukuk Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapan Doç.Dr. Murat Topuz NTV’e konuyla ilgili değerlendirme yaptı. Doç. Dr. Topuz, Kripto para veya Bitcoin dijital dahi olsa bir değerdir. Bu nedenle miras hukukunda da maddi olarak değer teşkil eden para ile ölçülebilen her şey mirasa dahil ve mirasçılara intikal etmektedir.” dedi. 

Türkiye’de şu an milyonlarca kripto para yatırımcısı olduğu tahmin ediliyor. Kripto paraların miras bırakılması Türk yatırımcıların da önemsediği bir konu olduğu için Topuz; “Bu şifreler miras bırakan tarafından bir yere not edilebileceği gibi pekala bir vasiyetnameye de yazılmak suretiyle mirasçılara ölüme bağlı tasarruf yoluyla intikal ettirilebilir. Böyle bir şey yapılmamışsa da nasıl elde edileceğine dair mahkemelerin devreye girmesi gerekmektedir.” dedi.

Kosta Rika’da yaşayan kripto para milyarderi Rumen Mircea Popescu’nun serveti; Bitcoin’in rekor kırdığı dönem yaklaşık 2 milyar dolara ulaşmıştı. Bu meblağdaki BTC’nin piyasadan çıkması veya devredilmesi Bitcoin fiyatını etkileyeceği düşünülmektedir.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish