Son yılların tartışmalı para birimi Bitcoin, Türkiye’de hukuki altyapısı olmayan para birimi olmasına rağmen miras olarak bırakıldığında vergiye tabii tutuluyor.

Bugün yayınlanan bir haberde vefat eden eşinin hesabında bulunan yaklaşık 20 bin tl değerinde Bitcoin olduğunun öğrenen kişi konuyu vergi dairesine taşıdı. Kripto paraların, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’na göre, veraset ya da başka bir şekilde bir şahıstan diğer şahsa intikalinin veraset ve intikal vergisine tâbi tutulduğunu ortaya çıktı.

Vergi dairesinin bilgilendirmesine göre mirasçıların veraset ve intikal vergisi beyannamesi ile beyanda bulunması gerekli. Ayrıca beyanname verilmesi durumunda ödenecek vergiye mahsuben kripto paraların barındırıldığı şirketin %5 oranında tevkifat yapıldıktan sonra kalan miktarın mirasçılara verebileceğini bildirdi. Ayrıca “tevkif edilen paranın en geç bir hafta içinde en yakın vergi dairesine yatırılması ve durumun tarha yetkili vergi dairesine bildirilmesi gerektiği tabiidir” bilgisine dikkat çekti. 

Türkiye’de Kripto Paralar için Hukuk Alt Yapı Çalışması Sürdürülüyor!

Türkiye’de henüz Bitcoin ve diğer tokenlar, hukuki bir altyapısı olmadığı için para birimi olarak görülmüyordu. Ancak devletin kripto paralar için vergilendirme çalışması içinde olduğu biliniyor. Bu çalışmalara ilişkin bilgiler eylül ayının son haftasında 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nda açıklanarak “Dijital olarak satılabilen, transfer edilebilen veya dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklarla yapılan işlemlerin vergilendirilmesi yönelik çalışmaların olduğu” bildirildi.

tr_TRTurkish