Satoshi Nakamoto tarafından 2009 senesinde  yaratıldığında, Bitcoin’inin parasal bir değeri  oluşmamıştı.

Bitcoin dünyası ile erken tanışıp adapte olanlar “Bitcoin ile Pizza” öyküsünü çok iyi bilirler. 

Bitcoin ile ilk alışveriş 10 yıl önce 22 Mayıs 2010 tarihinde Bitcoin’in daha yeni ortaya çıktığı zamanda yapıldı. Kimse tarafından tam olarak tanınmayan ve değerinin bilinmediği zamanlarda bir kişi Bitcoinlerini kullanarak alışveriş yapmak için ilk adımı attı.

Laszlo Hanyecz, Bitcoin ile alışveriş yapmak ister. Hanyecz’in Bitcoin ile o dönemde alışveriş yapabileceği bir yer yoktur. Hanyecz’in aklına Satoshi Nakamoto tarafından kurulan BitcoinTalk isimli bilgi paylaşım platformu gelir. Hanyecz ve Bitcoine ilgi duyan kullanıcılar kendi aralarında iletişim kurabilmek ve fikir alışverişlerinde bulunabilmek adına BitcoinTalk forumunda bir ilan verir. 

Hanyecz, “Pizza for Bitcoins?” başlığıyla yayınladığı ilanda herkese açık bir teklifte bulunur ve 2 büyük boy pizza karşılığında 10,000 BTC ödeyeceğini belirtir. Laszlo Hanyecz’in teklifi karşılık bulur. Britanya’dan bir başka BitcoinTalk kullanıcısı, bu teklifi kabul ettiğini söyler ve günümüzde büyük bir servete denk gelen 10,000 BTC karşılığında, Laszlo Hanyecz’in belirttiği adrese 2 pizzayı gönderir.

On yıl önce bugün iki büyük boy pizza için teklif edilen 10,000 BTC, içinde bulunduğumuz zamanda yaklaşık olarak 93 milyon dolara denk gelmektedir. 10,000 BTC, Bitcoin fiyatının en yüksek seviyeye çıktığı 2017 yılı sonunda  ise  hemen hemen 200 milyon dolara yakındır.

2010 yılı günümüzü kıyasladığımızda o günün fiyatı ile 10,000 BTC 41 USD’ye, Türk Lirası’yla da  64 TL’ye denk geliyordu. 2010 senesinin 10,000 BTC’si bugünün kuru ile hemen hemen 630 milyon TL ediyor.

Yapılan bu alışveriş “ Bitcoin ile yapılan ilk ticari işlem” olarak dünya tarihine geçmiştir.

2010 yılından sonra 22 Mayıs günü, “Bitcoin Pizza Günü” olarak her yıl kutlanır.

Leave a comment

tr_TRTurkish