Bitcoin önündeki direnci kırıp kendi rekorunu tazeleyerek 20.300 bin dolara kadar ilerledi! 2009 yılından beri hiç bu kadar yükseliş göstermeyen Bitcoin’nin bu yükselişi gelecek yılda artacağı düşünülüyor!

Aralık ayının başlarında 19,000 dolara yükselen Bitcoin, 11 Aralık günü 17,700 dolara kadar düşmüştü. Ancak yıl bitmeden yükselişe geçerek dün akşam saatlerinde 20 bin dolar seviyelerine ulaştı. 2017 yılında bu şekilde yükselişe geçerek neredeyse 20,000 dolar seviyelerine kadar çıkmıştı.

CoinGecko verilerine göre BTC/USD 16 Aralık itibarıyla 20,300 dolara kadar yükseliş gösterdi. 411 milyar dolarlık piyasa değeri ve son 24 saatte 47 milyar dolarlık işlem hacmi bulunuyor. Kripto para piyasasının %64’ünü ise Bitcoin domine ediyor.

Bu yılın verilerine göre Bitcoin’e kurumsal yatırımcı sayısı hızla arttı. Özellikle MicroStrategy en çok yatırımını Bitcoin’e yaptı ve yapmaya da devam edeceğini sürekli olarak açıkladı. Ayrıca Guggenheim Bitcoin’e yatırım yapabilmek için SEC’e başvuruda bulundu ve MassMutual 100 milyon dolar değerinde BTC aldığını açıkladı. Ruffer Investment Company 15 milyon dolar değerinde BTC satın aldı.

Kurumsal yatırımların haricinde bireysel olarak da yoğun talep var. Çünkü Bitcoin’e karşı ilk yıllardaki kafa karışıklığı yok. Ayrıca kripto para dünyasına girmek isteyenler küçük miktarda da olsa Bitcoin ile başlıyorlar. Bu durum bireysel talebin de yüksek olmasını sağlıyor. Aynı zamanda Square, PayPal gibi kripto para hizmeti sunan uygulamaların günlük verileri incelendiğinde çok miktarda Bitcoin alımı görülmekte.

Peter Schiff gibi Bitcoin eleştirmenleri BTC zaman içerisinde değer kaybedeceğini savunsa da PlanB gibi bazı kripto para analistleri de BTC’ fiyatının gelecekte katlanarak yükseleceğini savunuyor.

17 Aralık TSİ 10.19 itibari ile 22 bin doları geçen Bitcoin’de fiyat hareketleri nasıl devam edecek merak konusu.

tr_TRTurkish